SİTE: Ana Sayfa
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Arama

Hamileler Kulübü

Günsel YıldızDoğuma Hazırlık

Doğum, gebelik ve emzirme gibi doğal bir olaydır. Gebeliğinizin başlangıcından itibaren bedeniniz doğum ve emzirme için hazırlanır. Sizlerde bu değişikliklere alışmak, enerjinizi, moralinizi kaybetmeden ayakta kalabilmek ve bebeğinize en iyi şekilde bakabilmek için hazırlıklı olmanız gerekir. Bu hazırlıklar içinde gebeliğinizin 4. ayından itibaren Hamile Eğitim Programı'ndan yararlanmanız fayda sağlar.
Doğum, sadece hamileliğin fizyolojik olarak bitmesi demek değil; kadının vücuduyla, zihniyle ve ruhuyla yaşadığı, hayatındaki en önemli deneyimdir. Ancak doğum sırasında annenin rahminde oluşan şiddetli kasılmalar bu mutluluğu biraz gölgeleyebiliyor. Ne yazık ki annelerin doğum korkusu, komşuların ve arkadaşların anlattıkları dramatik doğum öyküleriyle iyice büyüyor. Bu korkuda başlı başına bir stres kaynağı oluyor. Stres de organizmada birtakım sistemleri aktive ediyor ve stres hormonlarını devreye sokarak koruyucu bir mekanizma geliştiriyor.

Devamını oku...
 

Martı Olmak ...

MARTI GÜNSEL

Ben Günsel ebe. Kamudaki 20 yıllık mesleki hayatımın son 14 yılında hamile eğitmenliği yaptım. Hamile eğitmenlik sertifikamı ise geçen yıl ekim ayında aldım. Çünkü bakanlık ilk kez hamile eğitimcisini tanımlamıştı. Pilot doğum hastanelerinde hamile eğitim odası kurulmasını ve istatistiki verileri istedi. Bu kağıt üzerinde büyük bir gelişme. Peki uygulamada değişen bir şey oldu mu? Hayır. Çünkü sağlık sisteminde kemikleşmiş bir yapı var. Hizmet alan kişileri onlarında çıkarları doğrultusunda bilinçlendirirsek sağlık çalışanının otoritesi, tek karar verme yetisi elinden alınmış olur. Bu da  şu an kurulu olan sistemi altüst eder. Çünkü hizmet alan kişiler bedenleri hakkında sorumluluk alıp, uygulamaları sorgulamaya ve isteklerde bulunmaya başlayacaklardır.

Peki bununda bir çözümü bulunmadı mı? Bulundu.

Devamını oku...
 

Martı Günsel- Günsel Yildiz Kimdir?

 

Günsel Yıldız Hamile Eğitmeni ve Emzirme Danışmanı,
1985 yılında Zeynep Kamil Sağlık Meslek Lisesi Ebelik Bölümü'nde lise eğitimini tamamladı. Ebe olarak Ağrı/Patnos Sağlık Ocağı, Alman Hastanesi ‘Doğum ve Bebek Servisi', AÇSAP Merkezlerinde çalıştı.1995 yılında İstanbul Özcan Sabancı Sağlık Eğitim Enstitüsü ‘Ana Çocuk Sağlığı Öğretmenlik Bölümü'nde ön lisans eğitimini tamamladı. Aynı yıl Zeynep Kamil Hastanesi'nde Tıbbi Teknolog olarak göreve başladı. Hamile Eğitimi konularına olan ilgisi nedeniyle yeni kurulan Hamile Eğitim Birimi'nin ilk eğitmeni oldu. Bu alanla ilgili bir çok sertifika eğitim programlarına ve kongrelere katılarak kendini geliştirdi.
Devamını oku...