SİTE: Ana Sayfa
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Arama

Hamileler Kulübü

JO ile Doğal Doğum Bilinci

DOĞAL DOĞUM BİLİNCİ VE EĞİTİMLERİMİZDoğal Doğumun önemi ve kadınlarımızın bilinçlendirilmesi hakkında çalışmaların seminerler düzenlenerek bir rutine oturtulmasında Op. Dr. Hakan Çoker’in çok büyük özverisi ve başarısı söz konusudur. Op. Dr. Hakan Çoker, Marmaris’te oluşturduğu Ametist Hamile Eğitim Merkezi bünyesinde yaptığı çalışmaları ülke çapında yaymaya çalışırken, ona inanan destekçileriyle kurslarını başka şehirlerde de gerçekleştirmeye başladı. O dönemde benimle girdiği iletişim, bu yönde olan kuvvetli bir etkileşimi de başlattı. Istanbul’ da yaptığımız 3 ayrı seminer ve bu seminerler dışında Hamileler Kulübümüzde rutin derslerimin oluşturduğu potansiyele, aynı dönemde İstanbul’un Avrupa yakasında başka destekçilerin de Op. Dr. Hakan Çoker ile beraber yaptığı eğitimler hacim kazandırmaya başladı. Kıbrıs, İzmir, Ankara eğitimleri bu yönde inanan ve çalışan sayısını her geçen gün arttırırken Dr. Hakan Çoker bu konuda gerçek bir lider olmuştu zaten.

Dr. Hakan Çoker’in başlattığı çalışmaların büyüyerek devamı konusunda organizasyonlar ve eğitimlerin sürekliliği adına bir hareketin başlaması gerekliliğine olan inancımı sık sık dile getirdiğim süre boyunca konunun kişisel değil toplumsal boyut kazanmasında başrolü üstlenme düşüncesinde değildim açıkçası. Ancak diğer çalışmalarımın da bir bütünlük kazandığı bu dönemde HAMİLELER KULÜBÜ nü portal haline getirmemin sırası gelmişti. Doğal Doğum için süregelen çalışmalarımızın bir hüviyet kazanması adına DOĞAL DOĞUM BİLİNCİ adını verdiğim bu çalışmayı başlattım.

Bu çalışmada ülkemizde bize yol gösteren kişi, doktorumuz Hakan Çoker ‘ dir. Benimle ve diğer tüm destekçilerle doğal doğumun sadece ulaşması gereken seviyeye çıkması hedeflenmektir.

Bu çalışma, hastanelerimizi, doktorlarımızı ve sağlık çalışanlarımızı ve uygulamalarını kötülemek için değil, onlardan da destek görmek için başlatılmıştır. Doğumda yapılan tüm müdahalelerin, yapılması gerekliliği söz konusu olduğunda, ne kadar değerli olduğu hepimizin malumudur. Tüm tıbbi müdahaleler, doğumda ihtiyaç duyulması halinde en büyük hayat sigortalarımızdır. Dolayısıyla bu müdahalelerde doktorlarımızın uzmanlığı tartışılamaz. Bilinçlenme hareketimiz toplum düzeyinde güç kazandıkça, pek çok tıbbi müdahale için de doktorlarımızın mecburi yaklaşımları olmayacaktır zaten. Çünkü korku ile adrenalin düzeyi yükselmiş bir anne ile değil, yaşadıklarını hissedebilen bir anne ile doğumda bulunmanın onlara da yaşatacağı güzel duygular mesleki sevgilerini eminim büyük ölçüde arttıracaktır. Her bir doktorumuzun ve ebemizin, her sağlık kurumu çalışanımızın, içinde bulunduğumuzun toplumun bir parçası olduğu düşünüldüğünde, onların da yıllarca bilinçaltına empoze edilmiş olan “doğum-sancı” eşleştirmesi ile olaya yaklaşabilirliği mümkündür. Bu nedenle DOĞAL DOĞUM BİLİNCİ ile başarmaya çalıştığımız asıl gerçek , doğumun sancı ile eşleştirilmesini unutturmak ve doğumun doğallığının sadece SEVGİ ile anılabileceğinin altını çizerek bilinçlere yerleştirmektir. Doğuma saygı, anneye ve bebeğe saygı, doğumun temelindeki SEVGİ ye saygı ön koşuldur. Tüm müdahaleler ise sadece bebeğin ve annenin sağlığı için gereklilik halinde kullanılabilirliği olan büyük desteklerdir.

JALE DURALYaşamda Çizgi Bırakabilmek mi, Yaşamın Bizdeki Çizgileri mi?

alt


Yaşam, anne karnında cenin olduktan sonra  değil,

anne bebek sahibi olmayı istediği anda başlıyor….

Yani bebeğin varolması istendiğinde veya

bebek varolmaya karar verdiğinde hayat

onun için  gereken enerjiyle varoluşu başlatıyor.

Hayat bir dalga boyu sadece ve bu yüzyılda bizim bile

anlayamadığımızı ilkel toplumlardaki anne-babaların

içgüdüsel yapmaları beni çok etkiliyor. Nasıl mı?

Anne ve baba olmak isteyen çiftler,

beraber veya ayrı ayrı doğaya çıkıyorlar önce...

Devamını oku...
 

Videolar İle Doğal Doğum Bilinci Blogum Açıldı

Artık Doğal Doğum Bilinci eğitimlerini verirken anlattıklarımızı, sık sık dönüp izleyip, zihninizde canlandırabilmeniz için görsel bilgi olarak mini videolar ile bir  blog da topladım. Elbette bunlar Doğal Doğum Bilinci eğitimlerimiz tamamı değil ama bu eğitimlere gelenlerin,  blog daki videoları izlerken gördükleri ile ilk defa kendi kenine seyreden ve konuyla ilgilenmemiş olanların görebildikleri farklı olacak.

Devamını oku...
 

Doğuma Doğru Siz ve Bebeğiniz

Size sunulan en güzel mucizeyi yaşadığınız bu dönemde yaşadığınız her an, aldığınız her nefes, hissettiğiniz her duygu, bedeninizdeki her kasılma, bebeğinizin her hareketi, sizin için özel bir deneyim, özel bir aşama, özel bir ders... Sadece anı fark etmeye özen göstermelisiniz. Bedeniniz değişiyor her geçen gün, ve bebeğiniz de büyüyor... Biraz daha büyüyor sizin içinizde yepyeni bir beden ... yepyeni bir ruh varoluyor... Ne olur bunun tadına varmaya, hissetmeye odaklanın.

Hamileliğiniz sırasında özellikle bebeğinizin hareketlerini minik gaz hareketleri gibi hissetmeye başladığınız kımıldanmalar, hamileliğinize daha da odaklanmanızı sağlayan, sizi motive eden, bebeğinizle iletişime geçebileceğinizi hissettiğiniz ilk dönemler olacaktır büyük ihtimalle. Bazen yanınızda eşinizle, veya dostlarınızla paylaşmak istersiniz. Ne mutlu bir heyecandır bu... Tadını çıkarın.

Hamileliğiniz ilerledikçe

Devamını oku...
 

DDB- Doğal Doğum Bilinci İçin Adımlar

 

Artık DOĞAL DOĞUM BİLİNCİni (DDB) toplumumuzda sağlam bir zemine oturtmak geyretimiz daha da ivme kazandı. Ve artık tüm kurslarımda BYOTELL desteğini alabilmenin haklı gururuyla sizleri konusunda en değerli uzmanlarla bir araya getirebilmenin mutluluğunu yaşıyorum. DDB oluşumunda ise en birincil uzmanımız ve lider doktorumuz Sn. Hakan ÇOKER gene bizimle, sizlerle olacak...

Doğal Doğum konusunda toplumumuzda hala devam eden bir korku dolu altbeslemeler var. Bu en basit haliyle hamilelere "Geçmiş olsun", "Allah kurtarsın", "Allah bir avazda(!) kurtarsın" vb . şeklinde olan yaklaşımlarla da kendini bariz bir şekilde gösteriyor..

Devamını oku...
 

Sling ve Beşik Usulü Taşıma

Bebeğinizi sling içinde doğduktan sonra hemen taşımaya başlayabilirsiniz. Annenin kalp sesini duyabilmek, sıcaklığını hissedebilmek, ona anne karnındayken hissettiği güveni sağlayacaktır. Bu da rahat uyuması, mutlu olması demektir.

BEBEĞİN BEŞİK POZİSYONUNDA TAŞINMASI

Anne açısından da iki elinin serbest kullanılabilir durumda kalması, bebeğini sürekli bedeninde taşıyabilmesi ve bu taşıma şeklinin bebeğine rahatsızlık vermeyeceğini bilmesi apayrı bir mutluluktur. Doğum sonrası psikolojik krizler genelde alışılan hayattan uzak kalma durumundan da etkilenmektedir. Oysa sling ile anne, bebeğini her gideceği yere, bebek için zararlı ve sağlıksız şartlar içermediği sürece götürebilir.Yanında bebek arabası vb. taşıması gerekmez. Bebeğine süt verirken meraklı gözlerden uzak ama toplum içinde  bile süt verebilme konforuna sahiptir. Bebeği çok daha rahat uyur ve hemen hemen hiç ağlamaz. Omurgası sağlıklı kalır ve rahat gelişim gösterir. Sindirim sorunu yaşamaz. Kumaş hava geçirdiği için daha sağlıklıdır. Ve daha pek çok olumlu özellik sayılabilir.

Devamını oku...