SİTE: Ana Sayfa
 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Arama

Hamileler Kulübü

 • JO ile Doğal Yaşam

  Doğal Yaşam… Dillere pelesenk oldu değil mi? Oysa doğallığın ne kadarı tam doğal?... Tartışılır…”Organik yaşam” denildi…Ne kadar organik?… Şehir hayatının gölgelediği doğallığın ne kadarını güneşle aydınlatabiliyoruz, ne kadarı asla gün yüzü görmeden bir sertifika ile “doğal” olarak adlandırılabiliyor acaba…

  Gerçek doğal olan ne?

  Doğumdan başlayarak hayatın doğal olmasında bir rolümüz olsun diye sıvadık kollarımızı… Özlenen doğalı sunmak için unutan nesillere… Ve hatta hiç gerçek doğalı bilmeyenlere.. Toprağa ayağı değmemiş nesillerin büyüdüğü bir devirde, anadan doğma dost bebekler ve aileler yaratma ve onları doğal hayatın mutlu nefesleriyle soluklandırabilme ve besleyebilme hayallerimin ne kadarında başarılı olabileceğim acaba? Bu beni heyecanlandırıyor. Yeni doğan bebekleri ve aileleri dost olarak birbirlerine ve dünyaya kazandırabilme girişimlerimde bir mini çekirdek etrafında güç kazanmaya başladığımızı görüyorum, hissediyorum. Bu mutluluk sonsuz.. Şimdi o çekirdeğin bireylerini şehir dışında doğayla buluşturacak ve gerçekleşebilme özelliği olan fantezilerimde sıra… Ve o çekirdeği daha da güçlendirerek, sağlığını arttırabilecek doğallık dolu beslenmesinde ne kadar etkili olabileceğimi merak ediyorum.. Ticari bir ihtirasın değil, geleceğin sağlıklı toplumunun bireylerini oluşturmak yolunda bir dişi Don Kişot muyum yoksa!!… Bunu zaman gösterecek... Doğallığın bile artık bir aldatma vesilesi olarak ticaretinin yapıldığı bu dünyayı ne ölçüde gerçek doğalla tekrar buluşturabileceğiz?… En azından deniyorum, deniyoruz… Yanımızda olmanız temennisiyle…

  Sevgilerimle

  Jale Dural

 • JO ile Eğitim
 • JO ile Bebeğim
 • JO ile Doğal Doğum Bilinci

  DOĞAL DOĞUM BİLİNCİ VE EĞİTİMLERİMİZDoğal Doğumun önemi ve kadınlarımızın bilinçlendirilmesi hakkında çalışmaların seminerler düzenlenerek bir rutine oturtulmasında Op. Dr. Hakan Çoker’in çok büyük özverisi ve başarısı söz konusudur. Op. Dr. Hakan Çoker, Marmaris’te oluşturduğu Ametist Hamile Eğitim Merkezi bünyesinde yaptığı çalışmaları ülke çapında yaymaya çalışırken, ona inanan destekçileriyle kurslarını başka şehirlerde de gerçekleştirmeye başladı. O dönemde benimle girdiği iletişim, bu yönde olan kuvvetli bir etkileşimi de başlattı. Istanbul’ da yaptığımız 3 ayrı seminer ve bu seminerler dışında Hamileler Kulübümüzde rutin derslerimin oluşturduğu potansiyele, aynı dönemde İstanbul’un Avrupa yakasında başka destekçilerin de Op. Dr. Hakan Çoker ile beraber yaptığı eğitimler hacim kazandırmaya başladı. Kıbrıs, İzmir, Ankara eğitimleri bu yönde inanan ve çalışan sayısını her geçen gün arttırırken Dr. Hakan Çoker bu konuda gerçek bir lider olmuştu zaten.

  Dr. Hakan Çoker’in başlattığı çalışmaların büyüyerek devamı konusunda organizasyonlar ve eğitimlerin sürekliliği adına bir hareketin başlaması gerekliliğine olan inancımı sık sık dile getirdiğim süre boyunca konunun kişisel değil toplumsal boyut kazanmasında başrolü üstlenme düşüncesinde değildim açıkçası. Ancak diğer çalışmalarımın da bir bütünlük kazandığı bu dönemde HAMİLELER KULÜBÜ nü portal haline getirmemin sırası gelmişti. Doğal Doğum için süregelen çalışmalarımızın bir hüviyet kazanması adına DOĞAL DOĞUM BİLİNCİ adını verdiğim bu çalışmayı başlattım.

  Bu çalışmada ülkemizde bize yol gösteren kişi, doktorumuz Hakan Çoker ‘ dir. Benimle ve diğer tüm destekçilerle doğal doğumun sadece ulaşması gereken seviyeye çıkması hedeflenmektir.

  Bu çalışma, hastanelerimizi, doktorlarımızı ve sağlık çalışanlarımızı ve uygulamalarını kötülemek için değil, onlardan da destek görmek için başlatılmıştır. Doğumda yapılan tüm müdahalelerin, yapılması gerekliliği söz konusu olduğunda, ne kadar değerli olduğu hepimizin malumudur. Tüm tıbbi müdahaleler, doğumda ihtiyaç duyulması halinde en büyük hayat sigortalarımızdır. Dolayısıyla bu müdahalelerde doktorlarımızın uzmanlığı tartışılamaz. Bilinçlenme hareketimiz toplum düzeyinde güç kazandıkça, pek çok tıbbi müdahale için de doktorlarımızın mecburi yaklaşımları olmayacaktır zaten. Çünkü korku ile adrenalin düzeyi yükselmiş bir anne ile değil, yaşadıklarını hissedebilen bir anne ile doğumda bulunmanın onlara da yaşatacağı güzel duygular mesleki sevgilerini eminim büyük ölçüde arttıracaktır. Her bir doktorumuzun ve ebemizin, her sağlık kurumu çalışanımızın, içinde bulunduğumuzun toplumun bir parçası olduğu düşünüldüğünde, onların da yıllarca bilinçaltına empoze edilmiş olan “doğum-sancı” eşleştirmesi ile olaya yaklaşabilirliği mümkündür. Bu nedenle DOĞAL DOĞUM BİLİNCİ ile başarmaya çalıştığımız asıl gerçek , doğumun sancı ile eşleştirilmesini unutturmak ve doğumun doğallığının sadece SEVGİ ile anılabileceğinin altını çizerek bilinçlere yerleştirmektir. Doğuma saygı, anneye ve bebeğe saygı, doğumun temelindeki SEVGİ ye saygı ön koşuldur. Tüm müdahaleler ise sadece bebeğin ve annenin sağlığı için gereklilik halinde kullanılabilirliği olan büyük desteklerdir.

  JALE DURAL

 • JO ile Güncel Yaşam ve Öneriler
 • JO ile Uzmanlarımıza Dair
 • JO ürünler
 • JO Sizin Köşenizde