SİTE: Ana Sayfa
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Arama

Hamileler Kulübü

Hamileyim...Eyvah Dişlerim


alt

Bazen planlı bazen plansız gelişir hamilelik.Ancak şu çok önemli bir noktadır ki;hamile kalmayı planlıyorsanız kadın doğum doktorunuza verdiğiniz önemin aynısını diş hekiminize de vermelisiniz.Çünkü göz ardı ettiğiniz, önemsemediğiniz,nasıl olsa geçer dediğiniz diş sağlığı problemleriniz hamilelik döneminde hormonların etkisiyle artacaktır ya da daha hızlı ilerleyecektir.Hamileliğiniz plansız da gelişebilir ancak bu durumu hep göz önünde tutarak hamileliği planlamaya bile başlamadan önce diş hekimi kontrollerinize gitmelisiniz.Unutulmamalıdır ki;diş tedavileri bazen birkaç aylık dönemi kapsayabilir,ağrı kesici ya da antibiyotik kullanımı gerektirebilir ya da röntgen çektirmeniz istenebilir.

Peki nedir hamilelikte artacak diş sağlığı problemleri

Gingivitis(Dişeti İltihabı):Bu durum kırmızı, şiş, gevşek ve diş fırçalarken kanamaya meyilli diş etlerine neden olur. Bu hassasiyet diş etlerinin plağa gösterdiği abartılı bir cevaptır ve sistemde artmış olan progesteron nedeniyle oluşur. Böyle bir sıkıntınız olduğunda diş hekiminizi görmeniz gerekmektedir.Doktorunuzun verdiği karar doğrultusunda yapılacak diş temizliği ile bu durum hafifletilebilir. ADA (American Dental Association) hamilelik sırasında dişeti problemi olan annelerde, bebeğin zamanından erken ve düşük ağırlıklı doğma riskinin artmış olduğunu bildirmiştir.

· Mide bulantıları ve kusma:Bu durumda ne yazıkki dişlere yoğun zarar vermektedir.Özellikle sık tekrarlayan kusmalar diş minesine çok zarar verir.Çünkü mide asidi hidroklorik asittir ve pH derecesi 1civarındadir.Yani dişlere çok zararlı olduğunu iyi bildiğimiz asitli içeceklerden bile daha asidiktir.Bu durum da çürüklerin daha hızlı ilerlemesine ve diş minesinin incelmesine sebep olacaktır.

· Hamilelik Tümörü: Gerçek tümör değildir.Çok kanamalı, her yeme sırasında, ağıza her lokma alınışında kanayan, bir türlü kopmayan polipler tarzında oluşumlardır. Her 20 gebeden birinde görülmektedir. Dişleri aralık olanlarda, üst üste binmiş olanlarda diş eti hastalıklarını tetikleyen bir durumdur.Daha çok fırçalamanın atlandığı yan yüzeylerde görülür.Kötü huylu değildir.Hamilelikten sonra genellikle kendiliğinden kaybolur.

Tüm bu saydıklarımız ağız kokusuna ve diş kaybına da sebep olabilmektedir.Ancak her hamilelik bir dişi götürür demek doğru olmayacaktırDişin çekilmesine sebep olan durum oluşan problemi görmezden gelmek ,önemsememektir.

Unutulmamalıdırki;hamilelik döneminde diş problemleriniz baş gösterirse hemen doktorunuza gitmelisiniz.Durumu ertelemek sadece problemi büyütecektir.Doktorunuz size gerekli tedaviyi doğru zamanda uygulayacaktır.Bu dönemde dişler için en iyi tedavi zamanı 2.trimester dediğimiz 4,5,6. Aylardır.Son trimester(7,8,9.aylar) tedavi açısından daha riskli olabileceğinden ağrınız başladığı gibi ya da herhangi bir problemi fark ettiğiniz gibi doktorunuza başvurmalısınız.

Güzel ,rahat,huzurlu,ağrısız geçirilen bir hamilelik doğumdan sonra da size fayda sağlayacaktır.Çocuk diş hekimlerinin, ağzında çürük bulunan annelerin bebeklerini ağzının yakınından bile öpmesinin ilerde çocukta diş çürüklerine sebep olacağını söylediklerini göz önüne alırsak, ağız ve diş problemleri hayatın hiçbir döneminde ertelenmemesi gereken sıkıntılardır.

Çocuk Diş Hekimi Ayşe Gül AYDIN