SİTE: Ana Sayfa
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Arama

Hamileler Kulübü

Doğumda Aromatik Destek

Aromaterapi doğumda  indüksiyon olasılığını azaltan, doğumun aşamalarının kısalmasını ve kolaylaşmasını sağlayan, olası mide bulantısı ve kusmaları, korku ve stresleri azaltan, doğal ağrı kesici endorfinin salgılanmasını arttıran, hamilelik boyunca rahim içinde bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimine yardım eden, modern hayatın negatif hipnozuyla artan endişeleri ve gerilimi azaltan, annenin enfeksiyonlara bağışıklığını arttıran, kan dolaşımını arttırarak şişmeleri engelleyen, kas spazmları, bel ağrıları, gerilim başağrıları ve krampları azaltan, rahat uyku ve gevşeme sağlayan, vücuttan toksinleri temizlemeye yardım eden ve anneye ferah ve rahat hamilelik dönemi sağlamaya yardım eden bir terapi şeklidir.

Doğum dünyanın en eski olayı da olsa, bu korku duymadığımız anlamına gelmiyor. Aromaterapi bu konuda yardımcı olabilir.

Hamilelik, hakkında en çok yazılıp çizilen konulardan. Hele anne-baba adayları bilinçlendikçe, konu iyice çetrefilleşiyor, çünkü insanlar her konuda hazır olmak adına daha fazla bilgi edinmeye çalışıyorlar. Bu da normal, sonuçta ortaya çıkan yeni bir hayat, yeni bir insan. Ancak durum böyle de olsa, doğumun kendisi hala bazı açılardan tam bir bilmece. Bildiğimiz şey, doğumun, bir kadının hayatında en çok dayanıklılık gerektiren en zor işlerden biri olması. Ama aynı zamanda o kadar güzel, sihirli ve güçlü ki, yüzyıllardır kadınlar korkmadan bunu göğüslüyorlar.

Doğum yaklaştıkça anne adaylarının korkmasına neden olan şeyse, bu bilinmezlik. Bu korkunun üstesinden gelmek içinse herkes farklı bir yöntem uyguluyor. Kimisi yakınlarının desteğine güvenirken, kimisi de aromaterapi gibi alternatif tedavi yöntemlerine başvuruyor.

Doğum hakkında bilgi verilirken, doğum anı genellikle 3 bölüme ayrılıyor.  Doğumun ilk 2 evresinde aromaterapiden destek alınabiliyor ama 3. evre olan plasentanın ayrılması aşamasında aromaterapi kullanımı gerekmiyor. Ancak hatırlanması gereken önemli nokta şu ki, her doğum kendi başına bir deneyimdir. Aromatik karışımları duygusal ihtiyaçlarınıza göre seçeceksiniz. İkiden fazla farklı karışımı beraber kullanmamaya çalışın.

Doğumun birinci evresi:
a-Kasılmaların Başlaması
Doğumun bu bölümünde, kasılmalar başlar. Kasılmaların yoğunluk ve sıklığı kadından kadına değişir. Duygusal olarak heyecan, beklenti, belirsizlik, kaygı ve korku hissedebilirsiniz.Bu aşamada yapmanız gerekenlerin başında gevşemek geliyor. Banyo yapın, ya da mümkünse biraz kestirmeye çalışın.

Bu safhada, aşağıdaki aromatik karışım korkularınızı dindirmeniz ve gevşemenizde etkili olabilir:

10 mililitrelik bir şişeye, aşağıdaki yağları koydukta sonra, şişeyi dolduracak kadar organik sebze yağı ekleyin.

* 4 damla lavanta
* 2 damla portakal çiçeği

Karışımla şakaklarınızı, alnınızı ve göğsünüzü ovun. Derin nefes alın.

b-Aktif Kasılmalar
Bu evrede, kasıklamalar daha yoğun ve sıktır. Bu safhada doktorunuz muhtemelen hastaneye gitmenizi önerecektir. Doğumu yapabilmeniz için güçlü olmalısınız. Bunun için de anahtar gevşemektir. Eğer nefes ve rahatlama egzersizlerine yardımcı olmak üzere yanınızda biri olursa, bu çok iyi olur. Uyum ve huzur için aşağıdaki aromatik karışımı deneyin.

10 mililitrelik bir şişeye, aşağıdaki yağları koydukta sonra, şişeyi dolduracak kadar organik sebze yağı ekleyin.

* 6 damla lavanta
* 1 damla portakal çiçeği
* 1 damla gül

Karışımla kalp çakranızı, boynunuzu ve göğsünüzü ovun. Dinlenirken karışımın kokusunu derin derin içinize çekin.


c-Geçiş Aşaması
Geçiş aşaması kasılmalar evresinin en yorucu aşamasıdır. Aniden kasılmaların şiddeti artar. Çok güçlenirler. Titreme ve bulantı hissedilebilir. Bu esnada, yanınızdaki kişinin size ihtiyacınız olan ilgi ve şefkati vermesi çok önemlidir. Bu evreyi de atlattıktan sonra, itmeye hazır hale geleceksiniz.

Korkmuş, bezmiş ve tükenmiş hissedebilirsiniz. Kasılma aralarında aşağıdaki karışımı koklayarak enerjinizi toplayabilirsiniz.

10 mililitrelik bir şişeye, aşağıdaki yağları koydukta sonra, şişeyi dolduracak kadar organik sebze yağı ekleyin.

* 4 damla lavanta
* 4 damla adaçayı
* 4 damla nane

Özellikle kuyruksokumu bölgesine ağrılık vererek sırtın alt kısmına masaj yapın.


İkinci aşama:
Artık bebeğinizi dış dünyaya çıkarmaya hazırsınız. Muhtemelen şu an sona yaklaştığınızı bildiğinizden biraz daha rahatlamış hissediyorsunuz. Ama gene de önünüzde yorucu bir itme süreci var. Bu süreçte depoladığınız tüm güç ve enerjiyi harcıyacaksınız. Pek çok kadın, hissettiği yorgunluktan ötürü bu safhada bırakmak ister.

Aşağıdaki aromatik karışım bu safhada size güç verebilir.

10 mililitrelik bir şişeye, aşağıdaki yağları koydukta sonra, şişeyi dolduracak kadar organik sebze yağı ekleyin.

* 4 damla nane
* 4 damla biberiye

http://www.ekoses.com