SİTE: Ana Sayfa
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Arama

Hamileler Kulübü

Ortak Bilinç Kavramında 100 Maymun Deneyi

Doğal Doğum Bilincini yayabilmek için çaba harcarken bazı günler durup, "insanlar sezaryen ile doğum yapmaktan gayet mutlu ve bebeklerinin planlı sezaryen sonrası etkilenebilecekleri gerçekler ile ilgilenmiyorlar, planlanmış sezaryen için yıllardır binbir emekle oluşturulan bu bilinci değiştirmeye uğraşmayım boşuna" dediğim zamanlar olmuyor değil. Ama sezaryenin hangi durumlarda mucize bir operasyon olarak anne-bebek için  çok değerli olduğunu vurguluyor olmamıza ve değerli görmemize rağmen "tamamen sezaryene karşı" görülmemizi de anlayamıyorum. Neden sadece doğal doğum ve sezaryen diye 2 ayrı uç düşünülüyor bilmiyorum, herhalde kolay geliyor ak-kara demek ama arada griler ve tonlarıyla ayrılmış pek çok beyaz ve siyah var aslında.

Doğal olan doğumun bir ortak bilinç olarak yayılmasında attığımız her adımın boşuna olmadığına inancımı pekiştiren bir deneyi yazacağım size. Ortak bilinç oluşmasında toplumlar ve insanlığın tamamı için önemli bir açıklama var bu deneyde. Kıtalara, ülkelere bakmaksızın insanlığın tamamını ilgilendiren bir bilinçlenme gerçeği. Ortak bilinç, herhangi bir konuda toplumları oluşturan bireylerin bilincinde yerleşmesi açısından belli bir eşiği atladığı anda, insanlığın ortak bilicinde bir pencere açılıyor zaten ve artık bu konuda hiç fikri olmayan kişilerin bile ortak bilinç içinde şekillenmiş bilinci kendiliğinden değişime uğruyor. Bu bir mucize. Dolayısıyla doğal doğum bilinci konusunda da bu ortak bilincin oluşmasında tek tek her birey, o aşılası eşiği geçmemiz için büyük önem taşıyor.. Yani umutlarım tükenmedi. Çalışmaya devam.

Deneyi anlatayım. Çok sevgili Nil Gün 'ün çevirisinden alıntı yaparak:

100. maymunun hikayesi:

Pasifik Okyanusu'nda irili ufaklı birçok ada. Bu adalarda Macaca Fuscata türü Japon maymunları yaşıyor. Bu adalardaki maymunların doğal ortamları içindeki davranışları otuz yılı aşkın bir süre bilim insanları tarafından gözleniyor.


1952'de Koshima Adası'nda bilim insanları maymunların beslenmesi için kumların içine tatlı patates bırakıyorlar. Bu adanın maymunları da tatlı patatesin tadından hoşlanıyor ama yiyeceklerinin kumlu olması hiç de hoşlarına gitmiyor. Ama can boğazdan gelir diyerek kumlu da olsa tatlı patatesleri yemeye devam ediyorlar.

Bir gün, on sekiz aylık İmo isimli dişi maymun bu soruna bir çözüm buluyor, İmo, tatlı patatesleri en yakın su birikintisinde yıkayarak yemeyi akıl ediyor. Bu buluşunu annesine de öğretiyor, İmo'nun arkadaşları da patateslerini yıkayarak yemeyi öğreniyor ve kendi annelerine de öğretiyor. Bu yeni davranış biçimi bilim insanlarının gözleri önünde, yavaş yavaş maymunlar arasinda yayılıyor.1952 ve 1958 yılları arasinda genç maymunlar, beslenmelerini daha zevkli hale getirmek için, kumlu tatlı patateslerini yıkamayı öğreniyorlar. Bu daha sağlıklı ve zevkli yeni davranış biçimini çocuklarını taklit ederek onlardan yeni bir şey öğrenen yetişkin maymunlar da kazanıyor. Yeniliklere açık olmayan, çocuklar ve gençlerden de öğrenilebileceğini düşünmeyen, kendi bildiklerini tekrar eden yetişkin maymunlar ise kumlu patates yemeye devam ediyor. 1958'in sonbaharında çok şaşırtıcı bir şey oluyor. Koshima maymunlarının bir kısmı (diyelim ki 99 maymun) artık patateslerini suda yıkayarak yemeyi öğrenmiş oluyor.

Bir sabah, gün doğarken yüzüncü maymun da patateslerini yıkayanlar arasına katılıyor. İşte o an her şey değişiyor. Aynı günün akşamı, adadaki hemen hemen tüm maymunlar, patateslerini yemeden önce yıkamaya başlıyor. Yüzüncü maymunun ilave enerjisi her nedense devrim yaratıyor!

Ama hikâye bitmedi. Bilim insanlarını şaşırtan asıl sürpriz, bu adayla doğrudan bir ilişkileri olmadığı halde, diğer adalardaki maymun kolonilerinin de aynı anda patateslerini yıkamaya başlamaları... Yeni bir düşünce ve davranış tarzı, toplumları oluşturan fertlerin belirli bir oranı tarafından benimsendiği an, bu yenilik, mesafenin önemi olmaksızın zihinden zihine aktarılabiliyor.
Yani, "Yüzüncü Maymun Fenomeni" denilen bu fenomen şunu gösteriyor: Yeni bir düşünce, yeni bir yol, toplumda sadece belirli sayıda insanlar tarafından biliniyorsa, bu yenilik sadece o kişilere ait bir şey oluyor.

Ama "bilenlerin" sayısı belli bir kritik noktaya ulaştığı an, sadece bir kişinin daha "yeni yol"a katılması, toplum bilincinin aşama geçirmesine yol açıyor. Yeni düşünce, birdenbire herkes tarafından düşünülmeye başlanıyor. Niceliğin niteliğe dönüşme noktası...

"Yüzüncü Maymun Fenomeni", Duke Üniversitesi'nden Doktor J.B. Rhine tarafından değişik deneylerde tekrarlanıyor. Sonuç her seferinde aynı. Bugüne dek mutsuz, huzursuz, bencil, korku dolu, karamsar bir dünya süre geldi. Zihinlerde hala taş devri korkularmı taşıyoruz. Yeniiklere açık, farklı düşünenler ise aşağılanıyorlar, alay ediliyorlar, toplum dışına itiliyorlar. Cesaretleri takdir edilmek bir yana söndürülmeye çalışılıyor bu insanların... Einstein bile teorisini ilk ortaya attığında meslektaşları tarafından kınanmış. Sıradan insan asla büyük insan olamaz. Doğar, yaşar ve ölür. Buna yaşamak denirse! Dünyada mutlu, huzurlu, sevecen, aydınlık dolu insanlar yok mu? Cesur bir dünya isteyen ve bu uğurda çaba göstermekten çekinmeyen, her şeyi göze alan insanlar yok mu? Elbette var. Sayıları gittikçe de çoğalıyor. İnsanın, insanlık boyutunda devrim yapabilmesi için yüzüncü maymunun aralarına katılmasını bekliyorlar. "Yüzüncü Maymun" belki de sizsiniz.


Ken Keyes Jr.
Çeviri: Nil Gün

Sevgilerimle

JALE DURAL