SİTE: Ana Sayfa JALE JO ile Doğal Doğum Bilinci Sling ve Beşik Usulü Taşıma
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Arama

Hamileler Kulübü

Sling ve Beşik Usulü Taşıma

Bebeğinizi sling içinde doğduktan sonra hemen taşımaya başlayabilirsiniz. Annenin kalp sesini duyabilmek, sıcaklığını hissedebilmek, ona anne karnındayken hissettiği güveni sağlayacaktır. Bu da rahat uyuması, mutlu olması demektir.

BEBEĞİN BEŞİK POZİSYONUNDA TAŞINMASI

Anne açısından da iki elinin serbest kullanılabilir durumda kalması, bebeğini sürekli bedeninde taşıyabilmesi ve bu taşıma şeklinin bebeğine rahatsızlık vermeyeceğini bilmesi apayrı bir mutluluktur. Doğum sonrası psikolojik krizler genelde alışılan hayattan uzak kalma durumundan da etkilenmektedir. Oysa sling ile anne, bebeğini her gideceği yere, bebek için zararlı ve sağlıksız şartlar içermediği sürece götürebilir.Yanında bebek arabası vb. taşıması gerekmez. Bebeğine süt verirken meraklı gözlerden uzak ama toplum içinde  bile süt verebilme konforuna sahiptir. Bebeği çok daha rahat uyur ve hemen hemen hiç ağlamaz. Omurgası sağlıklı kalır ve rahat gelişim gösterir. Sindirim sorunu yaşamaz. Kumaş hava geçirdiği için daha sağlıklıdır. Ve daha pek çok olumlu özellik sayılabilir.

Olumsuz olabilen tek özellik anne için sırt, omuz, bel ağrıları olasılığıdır ama bu olasılık slingin doğru kullanımı ve annenin aslında zaten sürekli yapması gereken egzersizlerin uygulanması ile minimuma inecektir.  Sling kullanırken günden güne omuzu farklı kullanabilmek ve dengeleyici egzersizler yapmak faydalı olur. Ne var ki, sling olmasa da , bel-boyun,sırt, omuz problemine eğilimli olan herkes için, sling dışı taşıma sistemleri dah da büyük riskler yaratacaktır...

Bebek ne kadar minik olursa olsun, bedenimizde bebeğimizin tam kavranmadığı her pozisyon bedene apayrı bir ağırlık uygulanması demektir. Anne bedeninden uzağa doğru bebeğin ayrı durduğu her cm. annenin omurgasına binen ekstra ağırlık demektir.

Bebek  omuzda ringlerin olmadığı tarafa güvenle kucaklanarak yaslanır.

BEBEĞİN SLİNG İÇİNE YERLEŞTİRİLMESİ

Bebeğin yaslandığı taraftaki kol ile bebek nazikçe slingin içine yerleştirilirken, diğer el ile sling açılarak rahatlatılır. Bebeğinyaslandığı kol bebeği güvenle kavrar ve askı gibi tutar. Yeni doğanlarda sling ringinin tarafına bebek başı gelmese daha güvenli olur.

 

 

 

 

 

 

 

 

Güvenli Beşik

Bebeğin altından kol yavaşca dışarı çekilirken diğer el ile bebeğin baş ve boyunu desteklenir. Ve dışarı alınan kol, slingin altından bebeği tekrar aynı şekilde kavrar.

 

 

 

 

 

 

 

UZUNLUK AYARI

Bebeği slinge iyice yerleştirdikten sonra sıra uzunluk ayarlarındadır. Halkadan düzgünce pilelenip geçirilen sling, kenarlardan çekilip ayarlanır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BEBEĞİM

Sütlaç Annesini TV de İzledi

Sütlaç Annesini TV de İzledi


Anne Olunca Anladım programı Kanal1  in konuğuyduk Dr. Hakan Çoker ile. Sevgili Hülya Yıldırım, bilinçli bir anne olarak kendini bu konulara adamış. Devamını oku...

More:

DOĞAL YAŞAM

Bebekli Piknik, Dere Çiftliği' nde Melekler

Bebekli Piknik, Dere Çiftliği' nde Melekler


Az kişiydik, öz kişiydik, Dere Çiftliğindeydik, bebeklerleydik, biraz üşüdük, fazlaca da terledik, gezdik, dereye düştük, bol bol yedik, içtik, uyuduk, uzandık, sohbet ettik, çilek topladık yedik, bal...

Devamını oku...
More:

JALE ÖZEN KİMDİR?

Kişisel Bilgiler:
Doğum: 1968-Kayseri
Uyruk: T.C.
Eğitim: 1993-1990 Marmara Üni. Güzel Sanatlar Fak. Tekstil Anasanat dalı-Giyim Bölümü
1989-1985 Ege Üni.Tekstil Müh. Fak. Tekstil Teknolojisi
1985-1982 İzmir Karataş Lisesi –Matematik Bölümü

CEP:0 537 327 00 06

Jaleozen68@gmail.com

Devamı...