SİTE: Ana Sayfa JALE JO ile Eğitim
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Arama

Hamileler Kulübü

JO ile Eğitim

Doğal Doğum Yöntemlerine Bakış

Doğum Yöntemleri dendiğinde  doğal doğum diye bir ayrım yapan doktor sayısı çok az.. Genelde normal doğum veya vajinal doğum olarak doğuma bakılıp diğer alternatife ise sezaryen denmeye başlandı günümüzde..

-"Nasıl doğum yapacaksın?"...

-"Sezaryen istiyorum" ...

Sanki menüden yemek seçiyoruz. Doğum sadece vajinal yoldan olur zaten, sezaryen ise sadece gerekliolduğu zaman yapılan bir kurtarma operasyonudur. Bir doğum metodu değildir.

"Doğal doğum" dendiğinde ise bunun vajinal doğum olduğu düşünülüyor oysa, müdahalesiz doğum yöntemlerinen bahsediyoruz. Bu konuda kimler neler yapmış bakalım:

Lamaze Yöntemi, 1940 larda, Fransız bir kadın doğum doktoru olan Fernand Lamaze tarafından, Sovyetlerin kullandığı doğum tekniklerinden etkilenerek geliştirilmiş bir yöntem.
Hamilelik doğal bir yaşam olayıdır. Kadın bedeni, içinde bir bebeği var edip, besleyecek ve büyütüp doğurabilecek mükemmel bir tasarıma sahiptir. Hamilelikteki 40 haftalık süre, bebeklerin gelişip büyümesi için olduğu kadar kadının bedeninin doğuma ve anne olmaya hazırlanması için de gereklidir. Hamilelik, anne ve babanın bebekleri ile hayat boyu sürecek olan o kuvvetli bağının kurulması için bir fırsattır. Sağlıklı bir doğum ve sağlıklı bir bebek için, sağlıklı bir hamilelik gerekir. Hamilelik döneminde Lamaze eğitimi kadına bedenini tanımak, kendine güven duymak, iç bilgeliğine ulaşabilmek, hamilelik, doğum, emzirme ve ebeveynlik konusunda bilinçli kararlar vermek konusunda yardımcı olur.
Lamaze yönteminde özellikle nefes sistemi, doğumda bir devrim niteliğinde olmuştur. Çünkü nefes sayesinde beyin doğal yakıtı oksijenden mahrum kalmıyor, gereken hormon düzeni işleyerek, kasılmaların daha ağrılı hissedilmesinin önüne geçmek mümkün oluyor.

Devamını oku...
 

Egzersiz Sistemim Hakkında


PİLATES egzersizlerinin ağırlıklı olarak temelini oluşturduğu çalışmalarımda, insan bedeninde simetriyi esas alan ve beden kontrolünü arttırıp destekleyerek sağlıklı hareket etmeyi ve sağlıklı olan bedenin de bağışıklığının güçlenmesini, aynı zamanda da psikolojik sağlığını da olumlu etkilemesini hedefliyorum.

 

Pilates egzersizleri yanında simetriyi ve kontrollü hareket akışlarını öngören, imgelemelerle bedeni hissedip, yönetmeyi sağlayan , Aleksandr Tekniği, Feldenkraise methodu ve Dorn methodu gibi, uzman kişilerce geliştirilmiş sistemlerin özlerini de içine alan bir bütünlük halinde çalışmalarım şekillenmektedir.
Devamını oku...
 

Babalar ve Hamilelikte Yoga-Pilates

KARTANELERİNDEN GÜL VE DERYA VE KARINDAKİ DURUBEBEK

Hamile yogası sırasında baba adayı neler yapabilir? Çok şey. En başta herşeyi anneyle beraber yapabilir bence. Onunla aynı anda nefesini ayarlar. Bunu ona da hissettirir. Bağdaş kurunca sırtını sırtına dayayarak destek olur ki bu özellikle meditatif duruşlarda manen de büyük destek hissettirir anneye.

Duruşlarda destek olabilir, yoga sırasında olabilecek kasılma ve kramplarda , kasılan yere hafif ve şefkatli temaslarla, asla ovalayıp, hırpalamadan masaj yapabilir.

Nefesleri, doğum nefeslerini özellikle onunla el ele aynı anda çalışabilir. Kadın doğum başladığında ne olursa olsun panikleyebilecektir. Kasılma sırasında elini tutup, ona bakarak, onunla beraber nefesi üfleyip, kasılmanın dagılmasına kadar acıyı daha az hissedilir hale getirmeye çalışan bir eş ,  kadının hayatı boyunca unutamayacağı bir şeydir.

Kasılma  basladığında omurganın 2 yanı boyunca dogru masajı yapabilir.. Bunları ancak hamilelik döneminde pratiklerle geliştirebilir. Teorik olarak ögrenmek tek başına işe yaramaz, çünkü doğum başladığında erkek daha fazla panikleyebilmektedir. Oysa pratik sayısı arttıkça, baba da daha kontrollü olabilir, ve kadına  telaşlandığında güven verici , destekleyici bir pozisyonda hakim olabilir.

Hamilelik boyunca , kadının bedeninde gereken kasların esnekliği ve kontrolü için, onunla beraber egzersiz yapabilir ve hatta hareketin içinde de olabilir babalar..

Devamını oku...
 

Eğitim Denince

Eğitim bölümümüzü kurarken aklımda gene uçuk kaçık hayaller peş peşe dizilmişti zaten.

Eğitim… Ama neyin eğitimi... Hamilelik eğitimi mi? Elbette ama yeterli mi?

Asla...

Anne baba olmak gerçekten meşakkatli bir iş… Çok kolay değil. Hamilelik döneminde  alınan pek çok eğitim, anne baba olma anında ve sonrasında her

şeyin tıkır tıkır ilerlemesi için neredeyse şart oldu…

Devamını oku...
 

DOĞAL DOĞUM BİLİNCİ

Doğumda Zamana Saygıya Dair


Doğumun zamanını beklemek ve doğumda da zamana saygı duymak...Süreci yaşamak ve hissetmek

İşte gene harika bir doğum.

Dr.Ahmet Akkoca' dan dinliyoruz:

  42+1 hf da aramıza gelen Sofi bebek doğumda zamana ...

More:

BEBEĞİM

Sütlaç Annesini TV de İzledi

Sütlaç Annesini TV de İzledi


Anne Olunca Anladım programı Kanal1  in konuğuyduk Dr. Hakan Çoker ile. Sevgili Hülya Yıldırım, bilinçli bir anne olarak kendini bu konulara adamış. Devamını oku...

More:

DOĞAL YAŞAM

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonları Ve Cranberry

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonları Ve Cranberry

           

Latince ismi Vaccinium macrocarpon olan Cranberry’nin meyveleri idrar yolu enfeksiyonlarında kullanımıyla tanınıyor. Cranberry deki bileşenlerin mesaneyi çevreleyen epitel hücrelerin yüzeyi...

Devamını oku...
More:

JALE ÖZEN KİMDİR?

Kişisel Bilgiler:
Doğum: 1968-Kayseri
Uyruk: T.C.
Eğitim: 1993-1990 Marmara Üni. Güzel Sanatlar Fak. Tekstil Anasanat dalı-Giyim Bölümü
1989-1985 Ege Üni.Tekstil Müh. Fak. Tekstil Teknolojisi
1985-1982 İzmir Karataş Lisesi –Matematik Bölümü

CEP:0 537 327 00 06

Jaleozen68@gmail.com

Devamı...