SİTE: Ana Sayfa UZMANIM Mutlu Suner: Bebek Uykusu Uyku 1- Bebeğin Karnının Doyurulması
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Arama

Hamileler Kulübü

Uyku 1- Bebeğin Karnının Doyurulması

ALP BEBEK
Bebeğinizin iyi uyuması, gün içinde karnının iyi doymasından geçiyor. Bu çok önemli. Eğer karnı doymazsa, gece daha sık uyanıyor. Bunu sağlamak ise bizim elimizde. Bunun için, doktorların tavsiye ettiği "istediği zaman emzirin" tavsiyesine kulakları tıkıyoruz. Okuduğum kitapların bir kısmı, tecrübeli bebek hemsireleri tarafından yazılmıştı. Tracy Hogg, Gina Ford gibi. İşleri, evlere gidip çocuklara belli bir süre bakmak. İkisi de 300 kadar bebek bakmışlar. Müthiş bir deneyim ve istatistiki bilgi birikimi.. Israrla söyledikleri şu: Eğer bebek rutine sokulursa, başına ne geleceği biliyor, daha huzurlu oluyor. Ben buna ikna olduğum için, bebeğimle hastaneden geldiğimden beri, rutin oluşturdum. Bebeğin emzirme saatlerini belirledim. Merak edenler için: Bu İngiliz ekolü. Amerikan ekolü istediği kadar emzir diyor. Ama bunu yapan annelerin hayatı cok zorlaşıyor. Bebeğin ne zaman ne istediğini bilmedikleri için biran olsun yanından ayrılamıyorlar. Bebek anneyi "emzik" yapıyor. Ne zaman doyduğunu bilmiyor. Bu yüzden siz siz olun mutlaka bir rutin oluşturun. Bu da aslında cok kolay. Örnek: Bebeği 2 saatte bir emziriyorsunuz ve bunu 3 saate çıkartmak istiyorsunuz. Hergün 15 dk ekleyerek, en geç 1 hafta içinde 3 saate çıkartabilirsiniz . Herseferinde bebeği biraz oyalamalısınız. 15 dk fazla diyorsanız, rahat ettiğiniz bir süre ile başlayın. Yavaş yavaş ekleyin. Emzirme saatleriniz yazılı olsun, böylece daha rahat takip edersiniz. Bir memeyi en az 10 dk verin ki, sütün asıl yağlı besleyici kısmı gelsin. Çünkü ilk gelen sütün çoğunluğu su, çocuk susuzluğunu gidersin diye. Daha sonra yağ geliyor. Yaklaşık 8.dakikada geldiği söyleniyor ama garanti olsun diye 10 yapmak daha iyi. Diğer memeyi kısa verseniz de olur. Ama bir dahaki sefere mutlaka o memeden başlayın. Böylece bebeğiniz doyacaktır.

Tracy Hogg: Baby Whisperer Solves All Your Problems (Türkçesi de yeni çıktı) kitabındaki rutinleri takip edebilirsiniz. Çok güzel anlatıyor. Gina Ford da cok detaylı rutinler veriyor ama fazla sıkı, onun rutinleri benim hoşuma gitmedi. (Contented Little Baby)

Ne zaman meme aralarını 3.5 saate çıkartabilirseniz, uyku eğitimine hazırsınız demektir.
 

Uzmanlarımıza Dair

Jale DuralUzmanlarımız… Öncelikle belirtmek isterim ki, uzmanlık isteyen konuların her biri kendi başına aslında bir portal içeriği taşımaktadır. Spesifik özellikleri ile ön plana çıkan her bir uzmanımız, sevgisiyle ve bizim yaptıklarımıza olan inancıyla burada bir araya geliyor.

 

Uzman dendiğinde bunu farklı açılardan ele alıp kısa kısa değinmek isterim.

DDB dediğim, Doğal Doğum Bilincinin içeriğinde yer alan uzmanlarımız, doğumu doğal yaşamayı arzu eden herkesin bir rehber gibi bizden faydalanarak doğru adreslere ulaşabilmesinin mümkün kılınması amacıyla bu başlık altında toplanmakta…Hiçbir DDB –doğal doğum bilinci- uzmanı, bana bağlı değil, bir alt ekip değil, bir organize edilmişliğin içinde birlik değil... Her biri çok değerli bilgi ve birikimleriyle, doğumun doğallığına ve özüne duyduğu saygıyla, kalpten bir yaklaşımla, doğumda doğallığı savunan   ve bu uğurda çaba harcayan profesyonel kişiler… Doktor Hakan Çoker dışında bu sisteme gönül vererek çalışan tüm doktorlar da, ebeler de, doğum koçları da, hastaneler de, klinikler ve doğum evleri de, hemşireler de DDB uzmanları arasında değerli bir yere sahip. Onları bulabilin, ulaşabilin, referans istemeniz ve aramanız gerekmesin diye  benim arzumla burada yer almaktalar. Hiç biri reklam için burada değil.

Sonra mutlu ve özel anların o ana sabitlenerek saklanmasını sağlayan, yıllar ve mesafeler ötesine taşıyan fotoğrafların ve her türlü görselin yaratıcıları da var.. Yarattıkları albümler, yaratılmış en güzel mucize olan bebeklerimizle olan o ilk büyülü anların zaman içinde aynı değeriyle taşınmasına aracı oluyorlar.. Anne kalbinin asla unutmayacağı o anları, diğer sevdikleriyle ve en önemlisi o mucize bebeğin kendisiyle, yıllarca sonra paylaşabilmeleri için.

Diğer konularda uzmanlar da var… Doğal yaşamın konularının uzmanları, doktor uzmanlar, özel konularda çok emek ve tecrübe sahibi olup artık uzmanlaşmış anneler, eğitimciler, danışmanlar ve daha pek çoğu, bu bölümde kendi köşelerinde bloglarını oluşturabilecekler. Sorularınıza cevaplar yazabilecek, soru sorabilecekler. Bu çoğumuzun en büyük ihtiyacı... Çünkü o kadar ortak problemler yaşıyoruz ki çoğu zaman… Aranızda uzmanlığıyla farkı fark edilen kim var ise keyifle tanımaya hazırım…Bana yazın...

İçten sevgilerimle…..

Jale Dural
DOĞAL DOĞUM BİLİNCİ

Doğumda Zamana Saygıya Dair


Doğumun zamanını beklemek ve doğumda da zamana saygı duymak...Süreci yaşamak ve hissetmek

İşte gene harika bir doğum.

Dr.Ahmet Akkoca' dan dinliyoruz:

  42+1 hf da aramıza gelen Sofi bebek doğumda zamana ...

More:

BEBEĞİM

Sütlaç Annesini TV de İzledi

Sütlaç Annesini TV de İzledi


Anne Olunca Anladım programı Kanal1  in konuğuyduk Dr. Hakan Çoker ile. Sevgili Hülya Yıldırım, bilinçli bir anne olarak kendini bu konulara adamış. Devamını oku...

More:

DOĞAL YAŞAM

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonları Ve Cranberry

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonları Ve Cranberry

           

Latince ismi Vaccinium macrocarpon olan Cranberry’nin meyveleri idrar yolu enfeksiyonlarında kullanımıyla tanınıyor. Cranberry deki bileşenlerin mesaneyi çevreleyen epitel hücrelerin yüzeyi...

Devamını oku...
More:

JALE ÖZEN KİMDİR?

Kişisel Bilgiler:
Doğum: 1968-Kayseri
Uyruk: T.C.
Eğitim: 1993-1990 Marmara Üni. Güzel Sanatlar Fak. Tekstil Anasanat dalı-Giyim Bölümü
1989-1985 Ege Üni.Tekstil Müh. Fak. Tekstil Teknolojisi
1985-1982 İzmir Karataş Lisesi –Matematik Bölümü

CEP:0 537 327 00 06

Jaleozen68@gmail.com

Devamı...