SİTE: Ana Sayfa UZMANIM Mutlu Suner: Bebek Uykusu Uykusuz Her Gece
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Arama

Hamileler Kulübü

Uykusuz Her Gece

Merhaba,
Öncelikle uyku konusunda herhangi biz uzmanlığımın olmadığımı belirtmek isterim. Uyku konusuyla ilişkim Alp'in doğmasıyla başladı. 17 Temmuz 2008 günü Alp aramıza katıldığında, kafama koymuştum, Alp uyuyacak, biz de hep beraber huzur içinde yaşayacaktık. Daha önce edindiğim bilgilere göre bu mümkündü ama tam olarak nasıl olacağını bilmiyordum. Aslında herşey eşimle beraber gittiğimiz bir kursla başladı. Sinem Olcay ve Gülfem Vardarlı'nın kurduğu, İstanbul Parenting Class isimli yerden haberdar oldum. Web sitelerinde kendilerini şöyle anlatmışlar: "İstanbul Parenting Class, çocukların yaşa bağlı gelişimsel ihtiyaçlarına odaklanan anne baba eğitim programları ile size, hayal ettiğiniz gibi bir anne baba olabilmeniz ve sağlıklı çocuklar yetiştirebilmeniz için yardımcı olmayı amaçlar."

Daha detaylı bilgi için:
http://www.istanbulparentingclass.com/

İlk gittiğimiz kurs, 0-1 yaş arasına odaklanan, 6 buluşmadan oluşan, "Merhaba Bebek" programıydı. Son ders, uyku dersiydi. Psikolog Sinem Olcay bize aslında bebeklerin 12.haftadan sonra BÜTÜN GECE uyumaya hazır olduklarından bahsetti. Birbirimize baktık, bu bir şaka olmalıydı. Bizim bildigimiz bebekler, 3-4 yaşına kadar uyku konusunda hep bir problem yaşarlar ve uyumazlar-uyutmazlardı. Çoğu arkadaşlarımız zombi gibi geziyordu. Akşam programları yapamıyorlardı. Ama Sinem bize bambaşka birşey anlatıyordu. Tamam dedik, bunu biz de uygulamalıyız. Fakat bir huyum var, bir konu hakkında bilgi edinmek için çok ama çok araştırırım. O günden sonra başladım uyku kitaplarını taramaya. Maalesef Türkçe fazla birşey yok. Bütün literatür İngilizce. Başladım onları okumaya. Bu sırada Alp doğdu. Ben bir yandan Alp'i emzirirken, (en güzel boş vakit bu sırada oluyordu) bir yandan da kitapları okumaya devam ediyordum. Arada Sinem'den fikirler alıyordum. Bütün okuduğum kitaplar sonucu artık kafamda bir yol oluşmaya başlamıştı. Kafamdakileri çevremdeki hamilelere ve annelere de aktarmaya başladım. Herkes şüpheyle bakıyordu. Herkese aynı şeyi söyledim: Uygulaması zor, ama sonuç çok güzel. Önemli olan yapılacakların bebek küçükken yapılması. Sonra zorlaşıyor. Ben de blogumda yaptıklarımı paylaşmaya karar verdim. Her bebek farklıdır, mutlaka bir doğru olamaz. Aslında tam da bu yüzden birçok kitap okudum. Ortak doğruları yakalamaya çalıştım. Alp'e en uygununu yakalamaya çalıştım. Bloğumda yavaş yavaş bunları aktarmaya çalışacağım.
 

Uzmanlarımıza Dair

Jale DuralUzmanlarımız… Öncelikle belirtmek isterim ki, uzmanlık isteyen konuların her biri kendi başına aslında bir portal içeriği taşımaktadır. Spesifik özellikleri ile ön plana çıkan her bir uzmanımız, sevgisiyle ve bizim yaptıklarımıza olan inancıyla burada bir araya geliyor.

 

Uzman dendiğinde bunu farklı açılardan ele alıp kısa kısa değinmek isterim.

DDB dediğim, Doğal Doğum Bilincinin içeriğinde yer alan uzmanlarımız, doğumu doğal yaşamayı arzu eden herkesin bir rehber gibi bizden faydalanarak doğru adreslere ulaşabilmesinin mümkün kılınması amacıyla bu başlık altında toplanmakta…Hiçbir DDB –doğal doğum bilinci- uzmanı, bana bağlı değil, bir alt ekip değil, bir organize edilmişliğin içinde birlik değil... Her biri çok değerli bilgi ve birikimleriyle, doğumun doğallığına ve özüne duyduğu saygıyla, kalpten bir yaklaşımla, doğumda doğallığı savunan   ve bu uğurda çaba harcayan profesyonel kişiler… Doktor Hakan Çoker dışında bu sisteme gönül vererek çalışan tüm doktorlar da, ebeler de, doğum koçları da, hastaneler de, klinikler ve doğum evleri de, hemşireler de DDB uzmanları arasında değerli bir yere sahip. Onları bulabilin, ulaşabilin, referans istemeniz ve aramanız gerekmesin diye  benim arzumla burada yer almaktalar. Hiç biri reklam için burada değil.

Sonra mutlu ve özel anların o ana sabitlenerek saklanmasını sağlayan, yıllar ve mesafeler ötesine taşıyan fotoğrafların ve her türlü görselin yaratıcıları da var.. Yarattıkları albümler, yaratılmış en güzel mucize olan bebeklerimizle olan o ilk büyülü anların zaman içinde aynı değeriyle taşınmasına aracı oluyorlar.. Anne kalbinin asla unutmayacağı o anları, diğer sevdikleriyle ve en önemlisi o mucize bebeğin kendisiyle, yıllarca sonra paylaşabilmeleri için.

Diğer konularda uzmanlar da var… Doğal yaşamın konularının uzmanları, doktor uzmanlar, özel konularda çok emek ve tecrübe sahibi olup artık uzmanlaşmış anneler, eğitimciler, danışmanlar ve daha pek çoğu, bu bölümde kendi köşelerinde bloglarını oluşturabilecekler. Sorularınıza cevaplar yazabilecek, soru sorabilecekler. Bu çoğumuzun en büyük ihtiyacı... Çünkü o kadar ortak problemler yaşıyoruz ki çoğu zaman… Aranızda uzmanlığıyla farkı fark edilen kim var ise keyifle tanımaya hazırım…Bana yazın...

İçten sevgilerimle…..

Jale Dural


DOĞAL DOĞUM BİLİNCİ

Doğumda Zamana Saygıya Dair


Doğumun zamanını beklemek ve doğumda da zamana saygı duymak...Süreci yaşamak ve hissetmek

İşte gene harika bir doğum.

Dr.Ahmet Akkoca' dan dinliyoruz:

  42+1 hf da aramıza gelen Sofi bebek doğumda zamana ...

More:

BEBEĞİM

Sütlaç Annesini TV de İzledi

Sütlaç Annesini TV de İzledi


Anne Olunca Anladım programı Kanal1  in konuğuyduk Dr. Hakan Çoker ile. Sevgili Hülya Yıldırım, bilinçli bir anne olarak kendini bu konulara adamış. Devamını oku...

More:

DOĞAL YAŞAM

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonları Ve Cranberry

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonları Ve Cranberry

           

Latince ismi Vaccinium macrocarpon olan Cranberry’nin meyveleri idrar yolu enfeksiyonlarında kullanımıyla tanınıyor. Cranberry deki bileşenlerin mesaneyi çevreleyen epitel hücrelerin yüzeyi...

Devamını oku...
More:

JALE ÖZEN KİMDİR?

Kişisel Bilgiler:
Doğum: 1968-Kayseri
Uyruk: T.C.
Eğitim: 1993-1990 Marmara Üni. Güzel Sanatlar Fak. Tekstil Anasanat dalı-Giyim Bölümü
1989-1985 Ege Üni.Tekstil Müh. Fak. Tekstil Teknolojisi
1985-1982 İzmir Karataş Lisesi –Matematik Bölümü

CEP:0 537 327 00 06

Jaleozen68@gmail.com

Devamı...