SİTE: Ana Sayfa DOĞAL YAŞA Doğal Güzellik Aisha'nın Bahçesinden Kış Aylarında Sağlıklı Beslenme
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Arama

Hamileler Kulübü

Kış Aylarında Sağlıklı Beslenme

Merhaba; Ben Ayşe Tolga;

Sevgili Jale' nin teklifi ile Hamileler Kulübü içerisinde benim de bir köşem var. Burada sizlerle sağlıklı ve dengeli bir hayatın zihinsel, bedensel ve ruhsal yolları üzerine ipuçlarını paylaşacağım.

Hem bir anne adayı, hem de bir sağlık profesyoneli olarak her zaman en büyük felsefem '' Ne Yiyorsan; O'sun '' olmuştur. On senelik vejetaryenlik alışkanlığıma 4 ay sonra aramıza katılacak minik melek kızımın sağlığını düşünerek veda ettiğimden beri soframda artık kırmızı et de yer alıyor. Ancak belli dozlarda. Beslenme ile ilgili size bu köşemden pek çok bilgilendirici yazı yazacağım ama öncelikle mevsimin de getirisi olarak mevsimsel beslenme uzerine yazmak istedim.

Sonbaharın en büyük özelliği hiç kuşkusuz ki kendine özgü hastalıkları da beraberinde getirmesi. Soğuk algınlığı, grip, bronşit gibi bir çok hastalığın görülme sıklığı bu aylarda artıyor.

Dolayısıyla vücudu hastalıklardan korumakla görevli bağışıklık sisteminin aylarca sürecek savaşı da yazın bitmesiyle başlıyor. Havaların serinlemeye başlamasıyla birlikte bağışıklık sisteminizi de güçlendirmeniz büyük önem taşıyor. Bağışıklık sistemini güçlendirmenin en etkili yolu da yeterli ve dengeli beslenmekten geçiyor. Karbonhidrat, protein, vitamin, mineral ve yağdan oluşan besin gruplarını günlük ihtiyacınız kadar dengeli almak enfeksiyonlardan korunmak için büyük önem taşıyor. Peki kışın ne tür besinleri, ne miktarda tüketmeniz gerekiyor, hangi besinleri sık tüketmek bağışıklık sistemini artırıyor? Bugün sizlere kış aylarını rahat atlatmanız için bazı beslenme önerileri vereceğim.

Bağışıklık sistemini güçlendirici Besin Grupları:

Bağışıklık sisteminde vitamin ve minerallerin önemi büyüktür. Son yıllarda yapılan araştırmalar, antioksidan vitaminlerin (A, C, E vitaminleri) bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve hücre zararı, doku hasarına yol açan serbest radikallerin vücuttan uzaklaştırdığını göstermiştir. Yumurta, süt, balık, ıspanak, havuç, kayısı gibi sarı, turuncu ve yeşil sebze ve meyvelerde bulunan A vitamini güçlü bir antioksidandır. Vücutta savunma sisteminde görev alır, lenfosit yapımı ve antikor oluşumunu arttırır böylece enfeksiyonlara karşı vücudu korur. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için koyu yeşil yapraklı sebzeler sık tüketilmeli, her gün 3-4 adet kuru kayısı yenilmeli, haftada 1-2 kez yumurta tüketilmeli ve aynı zamanda kaliteli protein içeriğinden dolayı düzenli süt ürünleri ve süt tüketilmelidir.

Doğal C vitamini Depoları:

Önemli antioksidanlardan bir diğeri de C vitaminidir. C vitamini virüs engelleyicidir, vücuttan zararlı maddelerin atılmasını sağlar, vücudu bakteri toksinlerinden korur, savunma sistemini güçlendirir.Ben günde 1000mg. C vitamini mutlaka alıyorum. Ancak doğal yollardan da C vitamini takviyesi yapmak mümkün. Anti aging ( yaşlanma etkilerini geciktiren) özelliklerinden ötürü tüm anti aging doktorlarının da günde en az 500 mg. C vitamini verdiğini de hatırlatayım. Yeşil biber, maydanoz, tere, roka, karnabahar, ıspanak, portakal, limon, mandalina, kiwi, kuşburnu gibi besinler bol miktarda C vitamini içerir. Son yıllarda doğal bitkiler dükkanlarında sık sık görülen bir meyve var. Goji Berry deniyor. Çin'de yetişen kuşburnu ya da yaban mersinine benzeyen bu yemiş dünyadaki en yüksek C vitamini içeren meyve ünvanını elinde koruyor. Gojiberries'i internet üzerinden satış yapan  www.naturesfirstlaw.com sitesinden satın alabilirsiniz.

 

E vitamini Mucizesi:

Fındık, ceviz, badem gibi yağlı tohumlar, sıvı yağlar, kurubaklagiller, tahin gibi besinlerde bulunan diğer bir antioksidan da E Vitaminidir. E vitamini deYaşlanma etkilerini geciktiren güçlü bir antioksidandır ve bağışıklık sisteminde görevlidir. Cildin elastikiyetini arttırır. Yemeklere sıvı yağ koymak, haftada 2 kez kuru baklagil tüketmek, haftada 2-3 kez 6-7 fındık, 2-3 ceviz tüketimi ile E vitamininin yeteri kadar tüketimi sağlanabilir.

 

Soğuk havalarda yağ tüketimi:

Yağ tüketiminin miktarı ve çeşidi bağışıklık sistemi üzerinde etkilidir. Günlük tüketilen yağ miktarının fazla olması bağışıklık sisteminin baskılanmasına sebep olur. Bu yüzden yağ tüketimi kısıtlanmalı, kızartma, kaymak, cips, pasta, krema gibi yağiçeren besinleri tüketmekten kaçınılmalıdır. Balık, balık yağı, fındık ve cevizde bulunan omega-3 yağ asitleri ise antioksidandır ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde etkilidir. Ayrıca zeytinyağı, fındık yağı gibi sıvı yağlarda bulunan omega-9 yağ asitleri de bağışıklık sistemini olumlu etkiler. Bu yüzden haftada 2 ya da 3 kez balık, 6-7 fındık, 2-3 ceviz tüketilmesi, zeytinyağlı salata ve sebze yemeklerinin her gün düzenli yenmesi önerilmektedir.

 

Probiyotikler: Probiotikler bağırsaklarda yer alan acidophilus adlı yararlı bakterileri içerir.Bağışıklık sisteminin uyarılması, barsakların enfeksiyonlara karşı korunması, immünoglobilinlerin (savunma sisteminde görevli) yapımının artırılmasına, immünoenflamatuar hastalıkların önlenmesinde etkilidir. Probiyotik içeren besinlerin (yoğurt v.b.) düzenli tüketilmesi vücut açısından yararlıdır.

 

 


Besinlerin dışındaki Destekleyiciler:

Vitamin - mineral tabletlerinin sağlığı korumak için doktorun önerisi dışında kullanılması yanlıştır. Çünkü bazı vitaminler vücutta depo edilmektedir. Fazla kullanımı karaciğerde fazla depolanmasına ve böylece vücuda toksik etki yapmasına yol açabilmektedir. Ayrıca vitaminlerin fazla alınması böbrek taşları gibi sağlık problemlerine neden olabilmektedir. Doğal besinlerden alınan vitamin ve minerallerin vücuda yararlılıkları daha fazladır. Ayrıca doğal besinlerden sadece vitamin değil aynı anda posa, karbonhidrat, vitamin gibi çeşitli besin gruplarını da bir arada alabilmekteyiz. Doktora danışmadan sürekli vitamin kullanımı doğru değildir.

 

Kış Aylarında Beslenme Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler:

* Gün içerisinde tüketilen karbonhidrat, yağ, protein, mineral ve vitaminlerin dengeli ve yeterli tüketilmesi önemlidir.
* Kızartmalar, kaymak, pasta, börek gibi hamur işleri, cips, krema, sakatat, salam, sucuk gibi yağ içeriği yüksek gıdaların tüketimi sınırlandırılmalı, ızgara, buğulama, haşlama gibi pişirme yöntemleri kullanılmalıdır.
* Çay ve kahve yerine C Vitamini içeren kuşburnu, ıhlamur, adaçayı gibi bitki çayları tüketilmelidir.
* Vücuttan toksik maddelerin uzaklaştırılması için 2-2.5 litre su tüketilmelidir.
* Haftada 3 gün düzenli egzersiz yapılmalıdır.
* Her öğünde salata ve sebze tüketilmelidir.
* C Vitamini yüksek miktarda içeren turunçgiller, yeşil biber, karnabahar, ıspanak, roka, tere gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler ve meyveler düzenli tüketilmelidir.
* Haftada 2-3 kez düzenli balık tüketilmelidir.
* Yumurta, süt, yoğurt, peynir, et grubu gibi yüksek protein içeren gıdaların düzenli tüketimine özen gösterilmelidir.
* Haftada 2 kez mercimek, barbunya, nohut gibi kurubaklagiller tüketilmelidir.

Kış aylarında vücudunuzu ve bağışıklık sisteminizi kuvvetlendireceğiniz bazı tarifler ve önerilerde bulundum. Tüm bunlar sağlıklı ve uzun bir yaşamın anahtarları. Uygulamaksa size kalmış :)


Sağlıklı Beslenme Konusunda Faydalanabileceğiniz Bazı Kitaplar:

**Çin'in Besinlerle Tedavi Sistemi / Henry C. Lu

 

**Mucize Bitkiler

'Yeni ve Geleneksel Bitkisel İlaçların Bestseller Rehberi'

Earl Mindell

 

**Yetişkinler İçin Sağlıklı Beslenme Kılavuzu

Ye, İç ve Sağlıklı Ol

Patrick Skerrett, Walter Willet

 

**Erzak Dolabı: Kışa Hazırlanmak İçin 103 Tarif

Zerrin Sert

 

Sevgiyle ve mutlulukla..

aisha..

 


Ayse Tolga
Aisha Aromatherapy Products Natural Therapies
Bebek Hamam sk 6A
Besiktas/ Istanbul
34342
TURKEY
Phone : +90212 265 32 27
http://www.aisha.com.tr