• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Arama

Hamileler Kulübü

Diş Geliyor

ALP'İN DİŞLERİ GELİYOR
Beklenen, merak edilen ve biraz da korkulan zaman geldi. Alp'in dişi çıkıyor...


Aslında neden korkulan derseniz, basit: Herkesin anlattığı korkunç hikayeler.

Bizim hikayemiz ise şöyle başladı ve gelişti:


Alp Pazartesi günü doktorda aylık aşılardan birini oldu. Beraberinde de katı gıdaya geçti. Ama doktorumuz tembih etti: Sakın hemen başlama, aşıdan tedirgin olabilir. 3 gün bekle, öyle başla. O gece Alp gerçekten de çok tedirgindi. Neredeyse saatte bir uyandı, ağladı. Biz aşıya yorduk. Ertesi gün, gün içinde, epey terledi. Ben yine aşı sıkıntısı dedim. Akşam banyosunda baktım sırtı kızarmış. Çok değil ama hafif bir döküntü şeklinde. Neyse, o gece uykuda beslenme saati olan 10:30'dan epey önce, 9:30'da bağırarak uyandı. Bu ilk kez başımıza geliyor. Allah allah, ne oluyor? dedim. Gittim, baktım, gerçekten de bir sıkıntısı var. Aklıma diş geldi ama bir işaret de yok, çok anlayamıyorum. Yarım saat sonra yine uyandı. Kucağıma alsam da susmuyor, belli ki canı acıyor. Ateşine baktım, yok, herşey normal, sadece sıkıntılı. Bu arada ishal olmamakla beraber, tuvalet düzeni de değişti. Günde 3-4 kez kaka yapmaya başladı. Halbuki 2 günde bir düzenini tutturmuş gidiyordu. Aslında bunların çoğu dişi işaret ediyor ama diş görünmediği için emin olamıyoruz. Tabii standart işaretler, yani ağzına ne bulsa atma, kemirmeye çalışma, tükürüklerin boca olması zaten vardı ama bunlar son 3 aydır olduğu için bizim için ekstra bir uyarıcı olmadı.

O geceyi çok zor geçirdik. Alp ağladı, biz ağladık. Canının yandığını bilip birşey yapamamak insanı kahrediyor gerçekten de.

Ertesi günü ilk iş olarak ağzına baktım. Bir de ne göreyim: Alt damağı yarılmış ve kara görünmüş! Diş geliyor. Bütün sıkıntı o yüzdenmiş, bunu anladık. Doktoru aradım, parasetamol verebileceğimi, biraz rahatlatacağını söyledi. Böylece Alp'e ilk kez böyle birşey verdik. Gerçekten de rahatladı.


Bu arada uyku düzeni ne olacaktı? Hep uyku kitaplarındaki durum analizlerinde, çok iyi uyuyan bir bebeğin bile, diş çıkartırken bütün düzeninin bozulduğundan bahsediliyordu. Kitapları açıp hepsinin ilgili bölümüne tekrar baktım: Daha önceki rutininizi bozmayın, aynen devam etmeye çalışın. Gün içindeki saatlerinizi de, yatma-kalkma saatlerini de kaydırmayın, diyordu. Biz de şimdi onu yapıyoruz. Çok mızmız olduğunda arada bir sallıyoruz, ama 3 gün kuralını unutmadan! Yani 3 gün üst üste yapmıyoruz, yoksa alışkanlığa dönüyor.


Ayrıca cok canı acıdığı için koluma aldığımda, şunu farkettim: Eğer elime alıp sallarsam, Alp'in uykuya dönme ihtimali ortadan kalkıyor. Bunu keşfedince, yatağında elini tutmayı tercih ettim. O zaman ağrısı biraz azalınca, uykuya geri dalıyor, en azından bir süre daha uyuyor.


Daha sonraki 2 gece Alp oldukça sakin uyudu. Sonraki gece yine çok ağladı. Tamam dedik, 2.diş de geliyor. Onlar hep arka arkaya gelirmiş. Yani alt-orta iki diş. Henüz ucunu görmedik. Şimdi yine sakin. Diş hikayelerindeki kadar da korkunç değilmiş aslında. Sadece o ağlayınca siz de çok üzülüyorsunuz. Bir de herkesin bebişi aynı tepkiyi vermiyor. Sadece ishal olup, hiç ağlamayan çocuk da var. Umarım sizinki öyle olur :)
http://bebegimuyuyor.blogspot.com/
 

Uzmanlarımıza Dair

Jale DuralUzmanlarımız… Öncelikle belirtmek isterim ki, uzmanlık isteyen konuların her biri kendi başına aslında bir portal içeriği taşımaktadır. Spesifik özellikleri ile ön plana çıkan her bir uzmanımız, sevgisiyle ve bizim yaptıklarımıza olan inancıyla burada bir araya geliyor.

 

Uzman dendiğinde bunu farklı açılardan ele alıp kısa kısa değinmek isterim.

DDB dediğim, Doğal Doğum Bilincinin içeriğinde yer alan uzmanlarımız, doğumu doğal yaşamayı arzu eden herkesin bir rehber gibi bizden faydalanarak doğru adreslere ulaşabilmesinin mümkün kılınması amacıyla bu başlık altında toplanmakta…Hiçbir DDB –doğal doğum bilinci- uzmanı, bana bağlı değil, bir alt ekip değil, bir organize edilmişliğin içinde birlik değil... Her biri çok değerli bilgi ve birikimleriyle, doğumun doğallığına ve özüne duyduğu saygıyla, kalpten bir yaklaşımla, doğumda doğallığı savunan   ve bu uğurda çaba harcayan profesyonel kişiler… Doktor Hakan Çoker dışında bu sisteme gönül vererek çalışan tüm doktorlar da, ebeler de, doğum koçları da, hastaneler de, klinikler ve doğum evleri de, hemşireler de DDB uzmanları arasında değerli bir yere sahip. Onları bulabilin, ulaşabilin, referans istemeniz ve aramanız gerekmesin diye  benim arzumla burada yer almaktalar. Hiç biri reklam için burada değil.

Sonra mutlu ve özel anların o ana sabitlenerek saklanmasını sağlayan, yıllar ve mesafeler ötesine taşıyan fotoğrafların ve her türlü görselin yaratıcıları da var.. Yarattıkları albümler, yaratılmış en güzel mucize olan bebeklerimizle olan o ilk büyülü anların zaman içinde aynı değeriyle taşınmasına aracı oluyorlar.. Anne kalbinin asla unutmayacağı o anları, diğer sevdikleriyle ve en önemlisi o mucize bebeğin kendisiyle, yıllarca sonra paylaşabilmeleri için.

Diğer konularda uzmanlar da var… Doğal yaşamın konularının uzmanları, doktor uzmanlar, özel konularda çok emek ve tecrübe sahibi olup artık uzmanlaşmış anneler, eğitimciler, danışmanlar ve daha pek çoğu, bu bölümde kendi köşelerinde bloglarını oluşturabilecekler. Sorularınıza cevaplar yazabilecek, soru sorabilecekler. Bu çoğumuzun en büyük ihtiyacı... Çünkü o kadar ortak problemler yaşıyoruz ki çoğu zaman… Aranızda uzmanlığıyla farkı fark edilen kim var ise keyifle tanımaya hazırım…Bana yazın...

İçten sevgilerimle…..

Jale Dural


DOĞAL DOĞUM BİLİNCİ

Doğumda Zamana Saygıya Dair


Doğumun zamanını beklemek ve doğumda da zamana saygı duymak...Süreci yaşamak ve hissetmek

İşte gene harika bir doğum.

Dr.Ahmet Akkoca' dan dinliyoruz:

  42+1 hf da aramıza gelen Sofi bebek doğumda zamana ...

More:

BEBEĞİM

Sütlaç Annesini TV de İzledi

Sütlaç Annesini TV de İzledi


Anne Olunca Anladım programı Kanal1  in konuğuyduk Dr. Hakan Çoker ile. Sevgili Hülya Yıldırım, bilinçli bir anne olarak kendini bu konulara adamış. Devamını oku...

More:

DOĞAL YAŞAM

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonları Ve Cranberry

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonları Ve Cranberry

           

Latince ismi Vaccinium macrocarpon olan Cranberry’nin meyveleri idrar yolu enfeksiyonlarında kullanımıyla tanınıyor. Cranberry deki bileşenlerin mesaneyi çevreleyen epitel hücrelerin yüzeyi...

Devamını oku...
More:

JALE ÖZEN KİMDİR?

Kişisel Bilgiler:
Doğum: 1968-Kayseri
Uyruk: T.C.
Eğitim: 1993-1990 Marmara Üni. Güzel Sanatlar Fak. Tekstil Anasanat dalı-Giyim Bölümü
1989-1985 Ege Üni.Tekstil Müh. Fak. Tekstil Teknolojisi
1985-1982 İzmir Karataş Lisesi –Matematik Bölümü

CEP:0 537 327 00 06

Jaleozen68@gmail.com

Devamı...