SİTE: Ana Sayfa UZMANIM Mutlu Suner: Bebek Uykusu Uyku- 12 Ağlama Konusu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Arama

Hamileler Kulübü

Uyku- 12 Ağlama Konusu

AĞLAMANIN DİLİ Uyku eğitimi kısmında bahsettiğim Ferber Yöntemi'ndeki ağlamaya itirazlar geliyor. Bu konuya bir açıklık getirmem lazım, yoksa ben de kendimi çok kötü hissedeceğim..

Bahsedilen ağlama, topu topu 3 gün süren, bebeğiniz 3-6 arasında ise 3 gün toplamında aşağı yukarı 1 saat süren bir ağlamaya izin vermedir. Bunun dışında hiçbir şekilde bebek ağladığında buna izin vermek değil. Şöyle anlaşıldıysa düzeltmek isterim: "Bebek ağlar, kendi başına bırakılır."

Hayır, böyle birşey yok! Hatta bu yöntemi bulan Richard Ferber bile kitabının yeni baskısının ön sözünde yanlış anlaşılmaktan şikayetçi! Bebeğinizi başı boş bırakıp gitmiyorsunuz. 5 dakikada bir gidip kontrol ediyorsunuz. Bebeğiniz büyük değilse, bu zaten 3 kontrolü pek geçmiyor. Bebeğiniz kendini terkedilmiş hissetmemeli. Bu yüzden gidip kulağına eğilip şşşş yapıyoruz ki, bilsin, biz oradayız. Bu 3 günlük eğitim sonucunda uykuya dalmasını öğrendikten sonra bebeğiniz ağladığı zamanlarda mutlaka gidip şşş yapmakta fayda var. En azından ben öyle yapıyorum. Zaten genellikle emziği düştüğü zamanlarda huysuzlanıyor. Bir de ayaklarını yere vura vura yatağın en üstüne çıkıyor, gidecek yeri kalmıyor. Bu da genellikle sabahın erken saatlerinde oluyor. O zaman da ağlıyor. Ne yapıyoruz, bırak ağlasın mı, hayır, kesinlikle değil. Kerim, ben ya da Selda gidip onu aşağıya çekiyoruz. Ama konuşmak yok, uykuya devam edebilmesi için, uykusunun açılmaması şart. Gündüz uykuya koyduğumuz zaman genellikle hemen uyuyor. Ama bazen uyumak istemiyor. Mız mız yapıyor. Ağlamıyorsa orada bırakıyoruz ama ağlarsa o zaman "demek daha uykun gelmedi" deyip yatağından alıyoruz. Bir 15 dakika daha gezdirip, uyku işaretlerini yüzünde arayıp, tekrar yatırıyoruz. Yani yine ağlatmıyoruz. Bunları siz de deneyebilirsiniz. Biz ağlamasına izin vermeyi sadece 3 gece ile kısıtladık. Bu da toplamda 1 saati bulmadı. Bir kez uykuya dalmayı öğrendikten sonra, buna bir daha da izin vermedik. Bu hertürlü ağlaması için geçerli.

Ama unutmayın, bazı ağlamalar da "uykum geldi" ağlamasıdır. Bunu zaten bütün anneler anlar, o zaman, "uyku penceresini" kaçırmadan hemen yatırmakta fayda var..
 

Uzmanlarımıza Dair

Jale DuralUzmanlarımız… Öncelikle belirtmek isterim ki, uzmanlık isteyen konuların her biri kendi başına aslında bir portal içeriği taşımaktadır. Spesifik özellikleri ile ön plana çıkan her bir uzmanımız, sevgisiyle ve bizim yaptıklarımıza olan inancıyla burada bir araya geliyor.

 

Uzman dendiğinde bunu farklı açılardan ele alıp kısa kısa değinmek isterim.

DDB dediğim, Doğal Doğum Bilincinin içeriğinde yer alan uzmanlarımız, doğumu doğal yaşamayı arzu eden herkesin bir rehber gibi bizden faydalanarak doğru adreslere ulaşabilmesinin mümkün kılınması amacıyla bu başlık altında toplanmakta…Hiçbir DDB –doğal doğum bilinci- uzmanı, bana bağlı değil, bir alt ekip değil, bir organize edilmişliğin içinde birlik değil... Her biri çok değerli bilgi ve birikimleriyle, doğumun doğallığına ve özüne duyduğu saygıyla, kalpten bir yaklaşımla, doğumda doğallığı savunan   ve bu uğurda çaba harcayan profesyonel kişiler… Doktor Hakan Çoker dışında bu sisteme gönül vererek çalışan tüm doktorlar da, ebeler de, doğum koçları da, hastaneler de, klinikler ve doğum evleri de, hemşireler de DDB uzmanları arasında değerli bir yere sahip. Onları bulabilin, ulaşabilin, referans istemeniz ve aramanız gerekmesin diye  benim arzumla burada yer almaktalar. Hiç biri reklam için burada değil.

Sonra mutlu ve özel anların o ana sabitlenerek saklanmasını sağlayan, yıllar ve mesafeler ötesine taşıyan fotoğrafların ve her türlü görselin yaratıcıları da var.. Yarattıkları albümler, yaratılmış en güzel mucize olan bebeklerimizle olan o ilk büyülü anların zaman içinde aynı değeriyle taşınmasına aracı oluyorlar.. Anne kalbinin asla unutmayacağı o anları, diğer sevdikleriyle ve en önemlisi o mucize bebeğin kendisiyle, yıllarca sonra paylaşabilmeleri için.

Diğer konularda uzmanlar da var… Doğal yaşamın konularının uzmanları, doktor uzmanlar, özel konularda çok emek ve tecrübe sahibi olup artık uzmanlaşmış anneler, eğitimciler, danışmanlar ve daha pek çoğu, bu bölümde kendi köşelerinde bloglarını oluşturabilecekler. Sorularınıza cevaplar yazabilecek, soru sorabilecekler. Bu çoğumuzun en büyük ihtiyacı... Çünkü o kadar ortak problemler yaşıyoruz ki çoğu zaman… Aranızda uzmanlığıyla farkı fark edilen kim var ise keyifle tanımaya hazırım…Bana yazın...

İçten sevgilerimle…..

Jale Dural


DOĞAL DOĞUM BİLİNCİ

Doğumda Zamana Saygıya Dair


Doğumun zamanını beklemek ve doğumda da zamana saygı duymak...Süreci yaşamak ve hissetmek

İşte gene harika bir doğum.

Dr.Ahmet Akkoca' dan dinliyoruz:

  42+1 hf da aramıza gelen Sofi bebek doğumda zamana ...

More:

BEBEĞİM

Sütlaç Annesini TV de İzledi

Sütlaç Annesini TV de İzledi


Anne Olunca Anladım programı Kanal1  in konuğuyduk Dr. Hakan Çoker ile. Sevgili Hülya Yıldırım, bilinçli bir anne olarak kendini bu konulara adamış. Devamını oku...

More:

DOĞAL YAŞAM

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonları Ve Cranberry

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonları Ve Cranberry

           

Latince ismi Vaccinium macrocarpon olan Cranberry’nin meyveleri idrar yolu enfeksiyonlarında kullanımıyla tanınıyor. Cranberry deki bileşenlerin mesaneyi çevreleyen epitel hücrelerin yüzeyi...

Devamını oku...
More:

JALE ÖZEN KİMDİR?

Kişisel Bilgiler:
Doğum: 1968-Kayseri
Uyruk: T.C.
Eğitim: 1993-1990 Marmara Üni. Güzel Sanatlar Fak. Tekstil Anasanat dalı-Giyim Bölümü
1989-1985 Ege Üni.Tekstil Müh. Fak. Tekstil Teknolojisi
1985-1982 İzmir Karataş Lisesi –Matematik Bölümü

CEP:0 537 327 00 06

Jaleozen68@gmail.com

Devamı...