SİTE: Ana Sayfa UZMANIM Mutlu Suner: Bebek Uykusu Uyku- 11 Yine Emzirme Konusu
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Arama

Hamileler Kulübü

Uyku- 11 Yine Emzirme Konusu

Yeni doğum yapan arkadaşım Kumru ile konusurken farkettim ki, bir noktayı dile getirmemişim. Bugün Saliha ile konusurken yine aynı konu.. Daha önce yazmıstım, bebeğe rutin yapmak daha iyi, istediği kadar emzirmek sorun çıkartıyor diye. Ama şu detayı atlamışım:

Özellikle yeni doğan bebekler sık sık uykuya dalarlar. Özellikle de memede. Böyle olunca da anneler 5 dakika emzirip, uykuya dalınca hemen kenara koyuyorlar. Dolayısıyla bebişler de tam doymayıp 1 saate kalmadan yine meme istiyorlar. 15 dakika bir olanını bile gördüm. Bu yüzden, en baştan itibaren emzirmeleri uzun tutmak lazım. 45 dakika'ya kadar yolu var. Bebeğin doğum kilosu da önemli ama 3500 civarı doğan bebekler 30-45 dk arası emzirilebilirler. Bunun yolu da bebek uyuduğu zaman, onun yanağını, ayaklarını hafif hafif gıdıklamak. O zaman uyanır ve emmeye devam eder. Böylece daha uzun aç kalabilir. Geçen gün, hastaneden gelince tuttuğum zamanların olduğu kağıdı buldum evde. Ben de şaşırdım: 45 dk emzirmişim, bebek 3 saat uyumuş. Sonra 30 dk emzirmişim, yine benzer sürelerde uyumuş. Aralarda süt sağmışım. Böylece süt akışı da hızlanıyor, miktar artıyor. Süt sağmak önemli. Sık sık emzirmeyince, sağmak emzirmenin yerine geçiyor. Gerçi sadece süt sağarak olmaz, bunu da not edeyim. Hiçbir süt sağma makinası, bebek kadar güçlü emmiyor. Bu yüzden sadece süt sağayım, emzirmeyeyim gibi bir düşünce olmasın aklınızda! Çünkü sadece süt sağıldığı zaman, süt bir süre sonra kesiliyormuş, bu da uzmanların deneyimi..Baştaki zorluklar çoğu kişide oluyor ama pes etmemek lazım. Ben hamileyken birkaç arkadaşım bunun üstünde çok durmuşlar ve 15 gün dişini sık, sakın pes etme, demişlerdi. Haklılarmış, 15 gün sonra birçok şey yoluna giriyor..
Bu konu önemli çünkü ucu yine uykuya dayanıyor. Düzgün emzirilmezse bebek, uzun aralarla aç duramaz. Uykusu da yerine oturmaz. Bu yüzden mutlaka uzun uzun emzirin..
 

Uzmanlarımıza Dair

Jale DuralUzmanlarımız… Öncelikle belirtmek isterim ki, uzmanlık isteyen konuların her biri kendi başına aslında bir portal içeriği taşımaktadır. Spesifik özellikleri ile ön plana çıkan her bir uzmanımız, sevgisiyle ve bizim yaptıklarımıza olan inancıyla burada bir araya geliyor.

 

Uzman dendiğinde bunu farklı açılardan ele alıp kısa kısa değinmek isterim.

DDB dediğim, Doğal Doğum Bilincinin içeriğinde yer alan uzmanlarımız, doğumu doğal yaşamayı arzu eden herkesin bir rehber gibi bizden faydalanarak doğru adreslere ulaşabilmesinin mümkün kılınması amacıyla bu başlık altında toplanmakta…Hiçbir DDB –doğal doğum bilinci- uzmanı, bana bağlı değil, bir alt ekip değil, bir organize edilmişliğin içinde birlik değil... Her biri çok değerli bilgi ve birikimleriyle, doğumun doğallığına ve özüne duyduğu saygıyla, kalpten bir yaklaşımla, doğumda doğallığı savunan   ve bu uğurda çaba harcayan profesyonel kişiler… Doktor Hakan Çoker dışında bu sisteme gönül vererek çalışan tüm doktorlar da, ebeler de, doğum koçları da, hastaneler de, klinikler ve doğum evleri de, hemşireler de DDB uzmanları arasında değerli bir yere sahip. Onları bulabilin, ulaşabilin, referans istemeniz ve aramanız gerekmesin diye  benim arzumla burada yer almaktalar. Hiç biri reklam için burada değil.

Sonra mutlu ve özel anların o ana sabitlenerek saklanmasını sağlayan, yıllar ve mesafeler ötesine taşıyan fotoğrafların ve her türlü görselin yaratıcıları da var.. Yarattıkları albümler, yaratılmış en güzel mucize olan bebeklerimizle olan o ilk büyülü anların zaman içinde aynı değeriyle taşınmasına aracı oluyorlar.. Anne kalbinin asla unutmayacağı o anları, diğer sevdikleriyle ve en önemlisi o mucize bebeğin kendisiyle, yıllarca sonra paylaşabilmeleri için.

Diğer konularda uzmanlar da var… Doğal yaşamın konularının uzmanları, doktor uzmanlar, özel konularda çok emek ve tecrübe sahibi olup artık uzmanlaşmış anneler, eğitimciler, danışmanlar ve daha pek çoğu, bu bölümde kendi köşelerinde bloglarını oluşturabilecekler. Sorularınıza cevaplar yazabilecek, soru sorabilecekler. Bu çoğumuzun en büyük ihtiyacı... Çünkü o kadar ortak problemler yaşıyoruz ki çoğu zaman… Aranızda uzmanlığıyla farkı fark edilen kim var ise keyifle tanımaya hazırım…Bana yazın...

İçten sevgilerimle…..

Jale Dural


DOĞAL DOĞUM BİLİNCİ

Doğumda Zamana Saygıya Dair


Doğumun zamanını beklemek ve doğumda da zamana saygı duymak...Süreci yaşamak ve hissetmek

İşte gene harika bir doğum.

Dr.Ahmet Akkoca' dan dinliyoruz:

  42+1 hf da aramıza gelen Sofi bebek doğumda zamana ...

More:

BEBEĞİM

Sütlaç Annesini TV de İzledi

Sütlaç Annesini TV de İzledi


Anne Olunca Anladım programı Kanal1  in konuğuyduk Dr. Hakan Çoker ile. Sevgili Hülya Yıldırım, bilinçli bir anne olarak kendini bu konulara adamış. Devamını oku...

More:

DOĞAL YAŞAM

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonları Ve Cranberry

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonları Ve Cranberry

           

Latince ismi Vaccinium macrocarpon olan Cranberry’nin meyveleri idrar yolu enfeksiyonlarında kullanımıyla tanınıyor. Cranberry deki bileşenlerin mesaneyi çevreleyen epitel hücrelerin yüzeyi...

Devamını oku...
More:

JALE ÖZEN KİMDİR?

Kişisel Bilgiler:
Doğum: 1968-Kayseri
Uyruk: T.C.
Eğitim: 1993-1990 Marmara Üni. Güzel Sanatlar Fak. Tekstil Anasanat dalı-Giyim Bölümü
1989-1985 Ege Üni.Tekstil Müh. Fak. Tekstil Teknolojisi
1985-1982 İzmir Karataş Lisesi –Matematik Bölümü

CEP:0 537 327 00 06

Jaleozen68@gmail.com

Devamı...