SİTE: Ana Sayfa
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Arama

Hamileler Kulübü

JO ile Doğal Yaşam

Doğal Yaşam… Dillere pelesenk oldu değil mi? Oysa doğallığın ne kadarı tam doğal?... Tartışılır…”Organik yaşam” denildi…Ne kadar organik?… Şehir hayatının gölgelediği doğallığın ne kadarını güneşle aydınlatabiliyoruz, ne kadarı asla gün yüzü görmeden bir sertifika ile “doğal” olarak adlandırılabiliyor acaba…

Gerçek doğal olan ne?

Doğumdan başlayarak hayatın doğal olmasında bir rolümüz olsun diye sıvadık kollarımızı… Özlenen doğalı sunmak için unutan nesillere… Ve hatta hiç gerçek doğalı bilmeyenlere.. Toprağa ayağı değmemiş nesillerin büyüdüğü bir devirde, anadan doğma dost bebekler ve aileler yaratma ve onları doğal hayatın mutlu nefesleriyle soluklandırabilme ve besleyebilme hayallerimin ne kadarında başarılı olabileceğim acaba? Bu beni heyecanlandırıyor. Yeni doğan bebekleri ve aileleri dost olarak birbirlerine ve dünyaya kazandırabilme girişimlerimde bir mini çekirdek etrafında güç kazanmaya başladığımızı görüyorum, hissediyorum. Bu mutluluk sonsuz.. Şimdi o çekirdeğin bireylerini şehir dışında doğayla buluşturacak ve gerçekleşebilme özelliği olan fantezilerimde sıra… Ve o çekirdeği daha da güçlendirerek, sağlığını arttırabilecek doğallık dolu beslenmesinde ne kadar etkili olabileceğimi merak ediyorum.. Ticari bir ihtirasın değil, geleceğin sağlıklı toplumunun bireylerini oluşturmak yolunda bir dişi Don Kişot muyum yoksa!!… Bunu zaman gösterecek... Doğallığın bile artık bir aldatma vesilesi olarak ticaretinin yapıldığı bu dünyayı ne ölçüde gerçek doğalla tekrar buluşturabileceğiz?… En azından deniyorum, deniyoruz… Yanımızda olmanız temennisiyle…

Sevgilerimle

Jale DuralDoğum Radyosu' nda Sohbetteyim

alt

"Doğum Günü" isimli program Perşembe günleri saat 14:00’da 94.9 Açık Radyo’da yayınlanıyor.

Programı hazırlayan ve sunanlar www.do-um.com dan Nur ve Başak...

Doğuma hazırlık, hamilelik ve Pilates hakkındaki sohbetimizi dinlemek için 11.mart perşembe günü  saat 14.00'de AÇIK RADYO' da buluşalım.

11.mart daki sohbetimizi buradan dinleyebilirsiniz.


Hayatın doğal akışında doğum sohbetleri edilen, dünyaca ünlü uzmanlarla yaptığımız söyleşileri yayınladığımız Doğum Günü programının kaçırdığınız bölümlerini buradan dinleyebilirsiniz.

 

Katil Yiyecekler Geleceğimizi Tehdit Ediyor

GDO (Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar), oldukça tartışmalı bir teknolojidir ve somut etkilerinin görülebilmesi için uzun bir zamana ihtiyaç vardır.

GDO sorunu aynı zamanda bir biyogüvenlik, biyoçeşitlilik, sağlıklı insan-hayvan-çevre ayrıca tekelleşme ve demokrasi sorunudur.

Özellikle mısır ve soya gibi ürünlerin şekerlemeler, asitli içecekler, çocuk mamaları, sebze püreleri vb. birçok hazır gıda maddesinin içinde bulunduğudur. Mısırın 700, soyanın ise 900 çeşit gıda maddesi içinde kullanıldığı (Ölçü, 2005) düşünülürse transgenik gıdaların dolaylı tüketim miktarının önemi açıkça görülecektir.

Devamını oku...
 

Doğal Ürünlerle Beslenmede Kadın Ağam


 

Doğal beslenme şansımızın her geçen gün daha da azaldığı dünyamızda, sabah kahvaltısında mis gibi kokan bir domatesi bile yiyemememin, yumurta yerine plastik ve kokulu bir şeyleri yemeye çalışarak kendimizi kandırmanın sonunun olmadığını görerek, imkan buldukça doğalı nereden bulabilirizin peşinde koşuyoruz. Organik ürünler adı altında yapılan reklamlarla pekişen ve fiyatlar el yakan nice denemelerimizden sonra, mini minnacik koliler içinde evlerimize ulaşan gıdalara neredeyse "biblo" muamelesi yapar olduk.
Devamını oku...
 

Doğal Yaşam

Jale Dural

Doğal Yaşam… Dillere pelesenk oldu değil mi? Oysa doğallığın ne kadarı tam doğal?... Tartışılır…”Organik yaşam” denildi…Ne kadar organik?… Şehir hayatının gölgelediği doğallığın ne kadarını güneşle aydınlatabiliyoruz, ne kadarı asla gün yüzü görmeden bir sertifika ile “doğal” olarak adlandırılabiliyor acaba…

Gerçek doğal olan ne?

Devamını oku...